• Vážení hráči, Dne 20.3.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.308. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Hrdina - Sinominas

DeletedUser

Guest
Byl jsem na vás krutý, můžete oplácet. :)
Upozornění: Plné pochopení vyžaduje alespoň základní znalost báje o Odysseovi.
Můj subjektivní dojem je takový, že jsem do toho nedal tu hloubku, kterou bych rád. Na to nemám slova.


---​

Z deníku, nalezeného v roce 2010 profesorem Thanassisem Papadopoulem při vykopávkách v Ithace:

***​

Hrdinství. Když se řekne hrdina, představí si každý neohroženého bojovníka, konajícího velkolepé skutky. Hrdinství má ale mnoho podob a některé vyžadují od jednotlivce mnohem, mnohem více, než ono oslavované.

I já měl být takto oslavován. Mé jméno mělo být zapsáno věčným písmem v pamětech národa po boku takových hrdinů, jakými byli Meneláos, Achilles a Agamemnon, Diomédes, Aiás, Patroklos a Odysseus. Také mé jméno mělo vstoupit do historie, neboť i já jsem se účastnil Trojské války. Více než deset let jsem se s ostatními bil na pláních před hradbami města. Viděl jsem padnout mnoho spolubojovníků a zabil mnoho nepřátel. Množství krve na mne zanechalo nesmazatelné stopy. Stal se ze mne cynik, proplouvající životem v bažení za radostmi života, ze kterých ale necítí sebemenší potěšení. Kdybych již do konce života žádnou mrtvolu nespatřil, byl bych za to Hádovi nesmírně vděčný, ale i toto přání zůstane nevyslyšeno. Dřív, než by mi bylo milé, ale už je pozdě vrátit to zpět.

Ale toto vše je nic proti tomu, co zaživa užírá mou duši. Budiž proklet den, kdy to všechno začalo, kdy se neodvratně začal odvíjet příběh mého hrdinství, mé hanby, mého osudu a mého prokletí. Nikdy jsem neměl vstoupit na Odysseovu loď.

I když historie zná Odyssea jako jediného přeživšího té strastiplné plavby, pravda je jiná. I já si prošel tím peklem a přežil. Opět jsem jen bezmocně sledoval, jak mí přátelé postupně hynou díky bezcitné hře bohů, až ze všech lodí zbyla jen ta Odysseova a nakonec jen my dva jediní.

Můj podíl v celém příběhu je nepopiratelný. Plán na útěk z ostrova Kyklopů pocházel z mé hlavy. S nasazením života jsem se snažil zachránit nešťastníky, snažící se uniknout smrtícímu chřtánu Charybdinu víru. Já jediný uposlechl Odyssea a nepozřel maso z ovcí Heliova stáda. Společně jsme se drželi trosek kdysi pyšné lodi a nalezli záchranu i vězení na Kalypsině ostrově. A když Poseidonův hněv zničil náš vor a my si navzájem pomáhali přežívat, tehdy jsem zpečetil mizérii, trvající až do dneška.

Odysseus se vracel do rodné země po předlouhých dvaceti letech. Tolik let byla Ithaka bez krále. Za tu dobu se na ostrově rozmohly mocenské boje a Odysseus potřeboval opěrný bod k tomu, aby upevnil svou vládu. Kdo by se odvážil brojit proti hrdinovi Trojské války, který přemohl nepřízeň bohů, aby se hrdě vrátil do svého království. Celé to samozřejmě mohlo fungovat jen za předpokladu, že bude Ithacký král jediný, kdo celé dobrodružství přežije. Aniž bych znal drtivý dopad onoho rozhodnutí na mou duši, souhlasil jsem s úpravou skutečnosti v Odysseův prospěch. Odysseus se do análů zapsal jako hrdina a já ztratil svou existenci. Tehdy jsem přijal za své jméno Sinominas. Slovní hříčka, ničící mne tím víc, čím více času uběhlo. Neboť jsem opravdu Sinominas – bezejmenný. Mé pravé jméno je zapomenuto a nikdy se nikdo nedozví, že jsem kdy po tomto světě vůbec chodil.

Strávil jsem na pobřežní vesnici týden, než jsem se přišel ke dvoru jako spolubojovník z války o Helenu. Odysseus mi udělil titul vyslance a já mohl žít v blahobytu. Přesto jsem strádal. Každá zmínka o jeho skutcích, náhodně vyslechnutá na hostině nebo banketu, bodala mé srdce a mou mysl pomalu zaplavovala zášť. Začal jsem se stávat tím, čím jsem dnes. Odysseus si to zřejmě uvědomoval také a ze strachu, že tajemství vyzradím, mě začínal vysílat na dlouhé zdvořilostní výpravy do dalekých zemí.

Miluji Odyssea více než svého bratra a zároveň je to osoba, kterou nesmírně nenávidím. Pocity, stavějící mě do bolestného paradoxu, jen přispěly k mému duševnímu úpadku. Přestávám se ovládat a mám strach, čeho bych mohl být schopen. Proto jsem učinil nesnadnou volbu.

Na zpáteční cestě z diplomatické výpravy do Sparty jsem se rozhodl umřít se ctí v beznadějné obraně vesnice. Shodou okolností je to ta samá, kde jsem se schovával, zatímco Odysseus upevňoval svou vládu. Svého koně jsem dal starému chromému muži, odhodlanému položit život při obraně vesnice, ve které strávil celý život. Lépe poslouží, když informuje dvůr o tom, čemu čelíme, aby se připravili. Početní převaha nepřátel je nesmírná. Oni se nezastaví, vytáhnou na palác.

Dnes umřu. Všichni zde umřeme. V poslední snaze zůstat nezapomenut svěřuji svůj příběh pergamenům. Dnes umře Sinominas, člověk, který neexistoval, jeden ze dvou, co vědí. Pokud tato slova bude někdy někdo číst, nechť si tyto informace nechá pro sebe. Na památku člověka, obětujícího se za blaho země. Na památku hrdiny.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Pěkné, velice pěkné....musím říci že kdyby jsi na to napsal knihu, tak já bych si ji rozhodně přečetl;)
 

DeletedUser

Guest
Děkuji za názory :)
Jako všechno z mého pera, nelíbí se mi to :D Jestli si lidi myslí, že jsem na ně tvrdý, měli by slyšet, co si říkám, když si čtu, co jsem napsal. (Komplikované souvětí, uf)
Každopádně ze slovy jako "nejlepší" bych asi počkal. Do soutěže se nezapojil zatím ani jeden ze zkušených matadorů minulých pisatelských soutěží. Ještě bude co obdivovat :)
 

DeletedUser

Guest
Myslím, že má na myslí SINE METU ..

Modici, nemůžete jí odbanovat aby napsala nějakej ten příběh? :D

No takže, o příběhu. Myslím, že jsi nastavil laťku dost vysoko, uvidíme jak se to vivine. Jinak, hodně štěstí, příběh se mi líbil.
 

DeletedUser

Guest
Asi udělám jednu korekci. ALe spíš jen opravovou, než že bych něco přidával. :) Teď koukám, že se tam plno slov nehodí. To je to, proč by se mělo pár dní mezi napsáním a zveřejněním čekat, bo člověk pak odhalí šílený věci občas takhle s odstupem :D
A nemyslel jsem jednotlivce, ale víc lidí. Když se podíváš, tak většina soutěžících to má jako svou prvů účast tady v koutku. :)
 

DeletedUser

Guest
not-tagged-smiley-10262.gif

Dočteno a opět musím říci, že mám jasnou jedničku mezi příběhy, které jsem zatím okomentoval. Opravdu kvalitní příběh, vlastně jsi postavil Odysseu totálně naruby, ale nádherným způsobem. Tohle by se v pohodě dalo zařadit do řeckých bájí. Podle mě máme již jednoho ze třech vítězů, ale nebudu plácat předčasně
not-tagged-smiley-11595.gif
 

DeletedUser

Guest
Díky za pochvalu, ta se vždycky poslouchá/čte dobře :D
Vlastně jsem chtěl motto "Pravdu píší vítězové" nabalit na nějakou báji o na nic jiného než Odysseu to nabalit nešlo :) Podle tvých slov to vypadá, že se mi to alespoň částečně povedlo, to je dobře :D
Ještě bych, jak jsem už psal výš, rád upravil styl vyprávění. Spousta slov se tam nehodí a když to upravím správně, mělo by to trošku umocnit prožitek. To je na mikropovídkách ale to nejtěžší.
Každopádně, jako u všech pisatelských soutěží tady, nehraju pro zlaťáky :D Spíš jde o to, aby měli ostatní právě tu laťku, kterou můžou překonávat. Ze začátku byla potřeba :D A už chodí solidní práce, což je dobře, ještě si hezky počteš :)
 

DeletedUser

Guest
:D no nevím moc bych se zatím nesmál zatím si nevyhrál :D jinak se nechytej každého stébla :D
 

DeletedUser

Guest
Zjevně si ještě na hony vzdálený od pochopení toho, co jsem psal. :D Nevadí
 
Nahoru