• Vážení hráči, Dne 20.3.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.308. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

kolonizace v ochraně

zdravím, asi mám blbý dotaz, ale nenašel jsem nikde odpověď:
- můžu kolonizovat pokud jsem v začátečnické ochraně?
 

Diké

Grepolis tým
pokud myslíš kolonizaci na kladívko tak ano
pokud by jsi utočil s kolonizací tak se ti zruší ochrana a na to budeš upozorněn vyskočeným oknem
 
děkuji za rychlou odpověď, mám doplňující dotaz: pokud založím město na stejném ostrově, bude mít každé město své vlastní vesnice? (které se musí vylepšit za body, ale budu z nich mít výhody jako bych byl na novém/jiném ostrově....)
Předpokládám že ano, ale chci se ujistit, protože v nápovědě je "Velké ostrovy ..... zde budeš mít přistup k zemědělským vesnicím..... " - což teoreticky může znamenat k novým/jiným, nebo také k těch samým, s tím že bych se jen rozhodoval do kterého města ty surky/vojáky/obchod odkliknu.

doplnění: když kolonizační loď dosedne, zmizí a dostanu hned zpět těch 170 míst ve statku, nebo až po těch 24 hodinách...
(v nápovědě je jen: Když loď dosáhne svého cíle, bude trva 24 hodin než město vystaví.)
 

Diké

Grepolis tým
pokud je více měst na jednom ostrově zemědělské vesnice jsou ke všem městům , takže jde čerpat bud do jedné od všechh 6 a nebo je li sklad plný ze zbylých do dalších měst , pak tam je 5 minut čas ,kdy zas budete moc čerpat dál zemedělské vesnice pokud je loajalita vesničanů je to 10 minut

170 míst se vrátí až po kolonizaci , záleží jaké je nastavení světa
 
no tohle "pokud je více měst na jednom ostrově zemědělské vesnice jsou ke všem městům" je stejně nejasné jak nápověda ;-) , ale následující část věty chápu tak, že platí 1 ostrov = 6 vesnic (a suroviny/vojáci/obchod z nich) bez ohledu na počet měst hráče na daném ostrově,
- tedy čistě ekonomicky je lepší jít na jiný ostrov, kde k druhému/novému městu bude dalších 6 vesnic (jasně druhé hledisko je bezpečnost, dvě města na jednou ostrově se určitě snadněji brání, ale o tom otázka nebyla...)
 

Diké

Grepolis tým
ano suroviny jde čerpat z jedné vesnice bud do jednoho nebo dalšího města a po ukončení limitu , pak opět do kterého města potřebujete

ono pak záleží na strategii daného hráče kolik měst má na jednom ostrově , 1 ostrov = 6 vesnic dokáže utáhnout více měst a nebo měst na skálách
 

Thasoss

Grepolis tým
Ja k tomu dodam neco osvedceneho z praxe: Kasli na to, ze na cim vic ostrovech budes, tim vic muzes ziskat z vesnic surovin. V Grepolisu se odjakziva vyplacelo myslet dlouhodobe, tudiz vzdy uprednostnuj dlouhodoby benefit pred momentalnim. Mit co nejvice mest na jednom ostrove (klidne vsechna) je dlouhodoby benefit a mit mesta na co nejvice ostrovech zase kratkodoby. Sice je teoreticky rozdil mit k dispozici 6 nebo 12 zemedelskych vesnic, ale ted si preber na sebe do praxe - kolik tech surovin dokazes vyklikat? Jak dlouho te to bude bavit? Reknu ti, ze moc dlouho ne. Prinos vesnic je obzvlaste v rane fazi hry, pak uz plni roli spise rychleho zdroje surovin, kdyz napr. okamzite potrebujes postavit kolonizacni lod, ale nemas na to. Z toho duvodu nema prilis smysl ohybat zemedelskym vesnicim svoji strategii.

Pri planovani sve strategie nejvice zvazuj svoje casove schopnosti - kolik muzes a chces dat Grepolisu casu. Kazdopadne strategii co nejvice mest na jednom ostrove nikdy nic nezkazis. Jsi relativne samostatny, coz je dulezite obzvlast v situaci, kdy hrajes v novem kolektivu, a tim padem nemas predstavy o jeho schopnostech. Taky ti to silene usetri cas - naprosta vetsina hracu zbroji vojska tim zpusobem, ze naklika vzdy to, na co se jim zrovna vytezi suroviny. Pouzivaji suroviny jen z daneho mesta a to je spatne. Prijdes kompletne o utocnou armadu, tzn. pechotu i ohnive lode - pustis si Volani more, navozis suroviny do max. kapacity skladu, odkliknes plnou davku... tohle opakujes tak dlouho, dokud nenahazis plnou frontu, a to same opakujes v dalsim a dalsim meste, dokud ti zadne suroviny nezbudou (v obrannych mestech nebo utocnych pechotnich mestech). Ohnive lode nespotrebuji moc kamene, toho ti zbude mraky, takze z toho v pechotnich mestech naklikas praky nebo hoplity... a mas vystarano. Za 3 dny mas naklikano, co potrebujes a muzes (beru to na rychlosti sveta 2 - 3), ostatnim to bude trvat tyden a pul. Takhle probiha gameplay v pozdni fazi hry, kteremu bys mel jit na ruku. Kdyz budes mit mesta daleko od sebe, tak budes muset zbrojit jako ti ostatni, protoze na svoz surovin nebudes mit cas... zabil bys tim cely den. Cekat hodinu na jednu varku nebo 10 minut je rozdil jak hovado.

U te pasaze "dokud nenahazis plnou frontu" si mozna rikas proc... proc naklikavat vyrobu treba 30 hodin dopredu, kdyz ted muzu hodit 15 a zitra zase 15... opet jde o usporu casu. Kdyz to mesto naklikas komplet cele, vis, ze se k nemu nemusis znovu vracet, takze suroviny otacis do mensiho poctu mest -> mas to priste rychleji za sebou + z toho naklikaneho mesta uz muzes dalsi den taky vyvazet suroviny. Dalsi duvod je, ze je lepsi mit 1x 250 ohnivych lodi nez 2x 125. Rozvazujes si tim ruce pro nahle akce. Rada na zaver: vzdy se zbroji jako prvni lode, protoze pechota je levna a rychla.

Tenhle micro & time management je to, co te posune opravdu dal. Nastavit si to tak, abys cas u hry vyuzival efektivne a neztracel energii nad zbytecnymi ukony. Jinak z toho jako ostatni zesedivis a budes spis stagnovat nez rust. Pokud se hrou teprve zacinas, tak je jasne, ze ti pripada "out" ti tohle ted psat, ale ver, ze brzo se to stane aktualnim a prave tohle ti muze pomoct ziskat prevahu nad nekym, kdo je stejne silny a aktivni jako ty. Jak skladat armadu, to umi kazdy.
 
díky,
mimochodem "...je jasne, ze ti pripada "out" ti tohle ted psat, ..." , to vůbec není jasné ;-) bo kdo už pár podobných her hrál, pochopí základy velmi rychle, třeba že města je ideální co nejdříve specializovat (proto jsem třeba posílal asi 50 šermířů po jednom do tábora banditů..., poté co jsem založil další dvě města, jo a obě na prvním ostrově) a že vzdálenosti jsou podstatné kvůli podporám i surkám..., , ale díky za text potvrdil mi většinu toho co jsem odhadl plus přidal pár dalších podnětů

nechci otvírat další vlákno snad mi někdo objasní další záhadu: poslal jsem pár ohnivek na zkušební útoky, buď na nehrající nebo na jednoho co mne napadl, v obou případech byly v mnou napadeném přístavu jen přepravní lodě, ale:
- jednou je ty ohnivky potopily (a dostal jsem BB)
- a asi už 3x jen navštívily přístav a odpluly zpět, aniž se nepřátelským přepravkám něco stalo
nikde jsem (zatím) nenašel nějaké vysvětlení, máte ho někdo ??
 

Thasoss

Grepolis tým
V zasade to podle tohohle principu funguje, ale je dulezite zohlednovat, odkud jsou ty prepravky a odkud je ta pechota.
Pokud jsou pechota i prepravky domaci, tak nepritel musi vybit pechotu, aby mohl znicit i prepravky, to je samozrejme.
Jenze pak tady jsou situace, kdy pechota nebo prepravky jsou cele nebo zcasti cizi (tim cizi myslim z jineho mesta - bez ohledu na to, jestli je tvoje nebo spoluhracovo; tohle hra nerozlisuje). Tam zjednodusene plati, ze prepravky nelze znicit, dokud zije alespon jeden 1 pesak, ktery s nimi priplaval. Coz znamena, ze kdyz posles do nejakeho mesta uplne prazdne prepravky (budes je napr. schovavat pred utokem), tak v okamziku, kdy nepritel v cilovem meste uspesne vypali pristav, tak o ne prijdes... bez ohledu na to, jestli tam prezila nejaka pechota nebo ne. Taktez se muze stat, ze znicis jenom cast prepravek. K tomu nejcasteji dochazi, kdyz utocis na mesto, kde jsou podpory z x dalsich mest z jinych ostrovu - jakmile se ti podari vybit veskerou pechotu z daneho podporujiciho mesta, tak jsou dane prepravky pri lodnim utoku zniceny. Jakmile jednim utokem znicis treba 300 prepravek z 1000, tak uz vis, ze te obranne pechoty tam moc nezbyva, i kdyz ti utocici pechota zhyne cela. Snad jsem to popsal nejak pochopitelne.

Jinak proc uklizet prepravky pred utokem - za predpokladu ze ti nepritel utoci na mesto, kde zbrojis obrannou pechotu a ktere ti nevyspehoval, tak muzes zkreslit predstavu o poctu umistenych jednotek. Posles si tam napr. 200 plnych prepravek z jinych mest, domacich tam bude 100 (+ domaci pechota v odpovidajicim poctu) -> domaci prepravky posles pryc -> protivnik se domniva, ze bude celit jenom pechote, ktera se vleze na tech 200 prepravek. Pokud je zadouci povzbudit protivnika k utoku, tak je vhodne delat takove manevry. Predtim, nez na tebe nekdo posle vetsi pocet utoku, tak si casto otukne, kolik tam toho muze byt -posle po zemi par jednotek, aby zjistil stav pristavu, potazmo pocet prepravek. Toho muzes vyuzit, abys protivnika k utoku nejen povzbudil, ale taky ho odradil. Pokud mas rozmlacenou obranu, takze ti zbyvaji jenom prazdne prepravky, muzes je pred ten otukavaci utok poslat. Nepritel nezjisti (za predpokladu, ze mu ten otukavaci utok samozrejme umre), ze tech 600 prepravek je prazdnych. Pri takovem manevru si ale musis byt jisty, ze na tebe neutoci bojove lode, abys o ty prazdne prepravky neprisel. Idealni tedy je s temi prazdnymi prepravkami posilat aspon par desitek vojaku.
 
dík, od tebe jsou ty vysvětlení přehledná, snad se dostanu do aliance nebo alespoň spojenectví k někomu, kdo takhle poradí...
ale na takové manévry mám ještě snad čas, přece jen jsem před 2 dny a pár hodinami byl ještě pod tím oranžovým ochranným silovým polem ;-)
vzhledem k tomu, že aliance co jsem oslovil mi ani neodpověděla, a na ostrově už po těch pár bojích nemám konkurenci (asi samí nováčci jako já, nebo prostě štěstí) tak nemám představu jak bych měl být nazbrojen abych byl nelákávé sousto...., no časem se to dovím, je to jen hra
 

Thasoss

Grepolis tým
Veterani obvykle nechteji moc ucit nove hrace, takze s nejakou formou mentoringu vylozene nepocitej. To ale neznamena, ze by ses tu jako novy hrac ztratil... to vubec ne. Staci ti pochopit, s cim se utoci, s cim brani a ze je velice vhodne utoky casovat. Pak uz je to o aktivite a tom micro-managementu, ktery jsem ti uz nastinil... a ktery te v alianci nejspis ani nikdo nenauci, protoze se s tim obtezuje opravdu jen malokdo... v prumernych aliancich se s tim nesetkas prakticky vubec. Je to proto snadny zpusob, jak mit navrch.

Pokud bys chtel nejake rady do zacatku, tak jakmile mas podminky pro to dobyvat, buduj senat. Vytahni ho aspon na lvl 20, pak tahej statek a senat dostav. Na doly se vykasli a suroviny cerpej zejmena z vesnic a cizich mest. Taky nevim, jak dalece jsi pokrocil s taborem banditu, ale osobne si bonusy z nej nechavam az na okamzik, kdy mam hlavni mesto vybudovane (mam v nem chram a doly na vysoke urovni), abych z tech epickych bonusu na suroviny vytezil co nejvice. A taky nezapomen, ze nemuzes vyzkoumat vsechno, to byva casty omyl u zacatecniku. V prvnim meste jdi po ekonomickych vyzkumech, ktere ti usetri naklady, pokud hrajes na pomalejsim svete (rychlost 2 nebo 1), tak i vyzkum na zkraceni doby vystavby je fajn, obzvlast pokud jsi neplatici, dale samozrejme vyzkumy jsou milice, keramika, pluh, dobyvani (nebo vzpoura), kolonizacni lod, rychle cluny, lodni luzka a falanga s beranidlem. Vyber jednotek zalezi na tvych casovych moznostech, zpusobu hrani a dobyvacim systemu. Na vzpoure je vhodne jit krom utocnych jednotek take do tech univerzalnich (hopliti, vozy, triremy), na dobyvani se muzes orientovat prevazne na utocne, pokud jsi aktivni, mas aplikaci a zapnute push notifikace - nekdo se na tebe vyriti s kolonizacni lodi, ty posles svoje vojsko z mesta pryc (je jedno, jestli formou utoku nebo podpory) a stahnes ho tak, aby ti do mesta dopochodoval zpatky kratce po dopadu utoku s kolonizacni lodi. Pokud se budes opirat o takovou taktiku, tak je samozrejme vhodne nestavet hradby prilis vysoko, protoze v moment, kdy to mesto osvobozujes, tak bonus hradeb jde ve prospech jednotek branicich kolonizacni lod.

Pomalych clunu se snaz zbavit co nejdrive, protoze snizuji tvou flexibilitu, a i kdyz zaberou v limitovane populaci mene obyvatel, tak ti to bude spis pusobit problemy. Zminena falanga a beranidlo jsou vyzkumy, ktere od tebe aliance bude vyzadovat v kazdem meste, bez ohledu na to, co v nem zbrojis. Dalsi castou podminkou je vybudovana Vez. Ostatne z dominantnich budov nic jineho nez Lazne a Vez nestav. Tahle cast hry je tak spatne vybalancovana, ze nic jineho nema smysl. Akorat pokud bys hral na svete se zakoncenim Divy sveta, tak bys ve mestech mimo nepratelskou zonu ty Veze zboural a vymenil za Kupcuv dum. Ale jinak fakt vyuziti v praxi nula.

Btw, tady si muzes vyzkumy propocitat: https://wiki.cz.grepolis.com/wiki/Plánovač_výzkumů
Snad je to jeste aktualni. :D
 
Naposledy upraveno:
opět dík,
špatně jsem vyhodnotil tu věž (stavím sochy bo mi připadají ty podpůrná kouzla Héry dost silná, a harpye na farmení ideální), vybodl jsem se na domobranu (zdála se mi slabá), a ten tábor banditů jsem vytloukl velmi rychle, teď už je mi jasné, že nebylo kam spěchat, jinak plus mínus to nemám zas tak špatný, hlavně jsem měl štěstí na ostrov, už jsem tak prakticky sám i v okolím je to slabší, tak mám celkem klid (zatím ;-)

poslední dotaz pro kohokoli, ať tu z toho neděláme encyklopedii, z wiki jsem nepochopil, jak to je s dobýváním:
- když jde dobývací útok, projde přístavem a začne obléhání, stačí obránci/obráncům zničit pozemní armádu (např. útokem z jiného města na ostrově, popř. ze vzduchu, popř. vracející se vlastní armádou) nebo se musí vyčistit i přístav, aby se obránce osvobodil?
 

Thasoss

Grepolis tým
Staci, aby byla porazena bud pozemni, nebo namorni armada. Neni zapotrebi prolamovat oboje.

Jinac na existenci soch jsem si v ten moment popravde nevzpomnel. Ve fazi divu sveta se ve mestech, ktera jsou daleko od ostrovu s divy & od nepritele stavi typicky obchodni kancelare, a ve mestech, ktera jsou daleko od nepritele, ale blizko k divum zase prave ty sochy. Ve zbytku zustavaji veze. Ale to jsou veci, ktere ti rekne i vedeni aliance ve spravny cas (resp. melo by). Pokud hrajes na svete, kde je end-game skrz dominanci, tak tohle vubec nemusis resit.

Pokud budes mit jeste libovolne dotazy, tak se klidne zeptej. Cca mesic trva, nez dostanes ucet do takoveho stavu, abys mohl vyuzivat vsech moznosti hry, pak uz nebude zadny rozdil mezi tebou a hracem, ktery hraje treba tri roky. Aspon ne ve znalostech hry. Spis jde - jako u kazde strategicke hry - o jejich interpretaci. Kazdopadne je az neuveritelne, co vsechno se tu da vydrit aktivitou. Behem hrani jsem narazil na radu tzv. vecnych zacatecniku, ale presto byli povazovani za hrozive protivniky... protoze si dokazali vydobyt postaveni v zebricku skrz nadprumernou aktivitu. Takze makej a dostanes se klidne i do solidni aliance. .)
 
Ahoj, já třeba věže na dobyvání nestavím nikdy (u vzpoury bych je asi stavěla, ale tu nehraju). Vždy jen sochy, kvůli mytickým jednotkám a kouzlům, nechci být limitovaná nedostatkem přízně. V době divů pak kanceláře, ale to až v závěru hry.
 
Nahoru