• Vážení hráči, Dne 20.3.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.308. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Počáteční fáze hry a zemědělské vesnice

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser11372

Guest
Mám k tomuto tématu několik připomínek:
- Proč rušit dvě zemědělské vesnice kvůli útočnému bodu, který stejně bude jen na prvním ostrově a po vyčerpání zmizí ? V podstatě se dotkne jen jednoho ostrova, ale všechny ostatní, které hráč potom dobyje, nijak neovlivní, není tedy potřeba z nich ubírat další vesnice ...
- Nicméně útočný bod jako takový se mi celkem líbí, takže proč třeba neudělat, že po jeho zlikvidování se otevřou dvě nové vesnice, aby jich bylo opět 8, a na ostatních ostrovech, které hráč později dobyje, by jich bylo 8 defaultně ?
-Argument, že zredukováním počtu vesnic se sníží čas na jejich vybírání, jee celkem nelogický - už teď můžu vybírat jen 6 vesnic místo osmi, a le zase vyberu míň surovin ... dejte všem zdarma možnost vybírat vesnice najednou, jako s kapitánem, a bude to trvat ještě méně času ...
- Nápad se zrušením dobývání vesnic je vskutku debilní - proč bych měl nyní investovat své bitevní body, které můžu dát na další sloty, do vesnic ? S dobýváním vesnic nikdy žádný problém nebyl, tak není důvod, proč to měnit.
- Navíc se často dostávám do situace, kdy rychle se rychle potřebuju zbavit pár vojáků a uvolnit tak místo ve statku - vesnice jsou na to nejrychlejším a nejspolehlivějším řešením.
- Odstranění možnosti výstavby vesnic za surky a také zrušení kooperace, která vznikala při snaze společně vystavět zemědělky, aby z toho mohli těžit všichni na ostrově, už je zásadním zásahem do hry. Neboli další blbý nápad, který nepřináší nic dobrého, ale akorát zbavuje hru užitečných funkcí, kteréjí činily zajímavou.
- Jak může přidání "zlého" útočného bodu, který bude jen na jednom ostrově a většinu hry prakticky neovlivní, zabránit používání tak zajímavé funkce, jakou byla nálada vesnic, a vše s ní spojené ? Prostě nevidím důvod, proč rušit další možnosti, které grepolis nabízí ...
- No a nutnost mít určité budovy ve městě, abych mohl vybírat vesnice za delší časový úsek, je už jen čistá buzerace. Protože vývojáři zřejmě nejlépe vědí, co že to v tom městě mám mít a na jaké úrovni, že ?

Závěr:
- Bohužel v poslední době sleduji velmi nepříjemný trend "zjednodušování". Pod záminkou "zjednodušení hry, aby jí noví hráči pochopili pokud možnu už během prvních pěti minut" hra ztrácí zajímavé funkce, kvůli kterým bych jí chtěl hrát.
- Podle mě je grep tím zajímavější, čím víc možností v něm mám. Jednoduchých onlinovek s tuctovým herním systémem jsou stovky. Takže chci hrát něco, co mi nabízí víc možností, než ostatní. Proto vítám každou novou funkci, pokud to není úplná blbost. Ale nikdy by to nemělo být na úkor prověřených, dobře fungujících funkcí, které tu už jsou.
- Pokud je potřeba pomoci se zapojením nových hráčů, existují i další možnosti. Například udělat speciální bojový tutoriál u bojového bodu. Udělat tutoriál k simulátoru. Napsat profesionální a snadno srozumitelné články o strategiích hry a zpřehlednit wiki. Víc propojit wiki a fórum s hrou - nedivil bych se, kdyby většina hráčů ani nevěděla, že něco jako ficiální fórum a wiki existuje ...
- Úplně na závěr by se vývojáři nad sebou měli zamyslet. Jestli chtějí zredukovat hru proto, že se tím možná povede získat nějaké další hráče, nebo chtějí pokračovat na vylepšování a rozšiřování grepu proto, aby současní hráči neměli důvod odcházet ke konkurenci ?
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Thasoss

Grepolis tým
Díky za názor. Z hráčského hlediska to vidím částečně obdobně, nicméně kvůli tomu nyní nereaguji, spíše co se Wiki týče. Mám v plánu ještě mnoho úprav, u něčeho konkrétní představy již jsou... u něčeho ještě ne. Jen to chce čas, aby se k tomu nemuselo vracet na xkrát, ale rovnou jednou a pořádně... to ani nemluvím o tom, že je v průběhu přepracování několika funkcí = není tedy důvod je na wiki editovat, když to o pár týdnů může být zase jinak. Prvotně jsem chtěl oprášit staré, neaktuální články (např. Základní ovládání, kde bylo popsáno ještě předminulé uživatelské rozhraní) a opravdu to bilo do očí + např. celá sekce Prémia dostala nový plášť (dopsání návodů k různým přehledům, zjednodušení...). Nicméně zjednodušení, styl aktuálních článků bude muset celkově počkat. Na druhou stranu... jsou wiki, které neslyšely ani o něčem jako např. Rebalanc (nechci se vychloubat). Snažím se totiž zároveň doplňovat i novinky.

Existence fóra se propaguje skrze odkazováním na různá oznámení v herních zprávách, spíše hráči nevidí důvod, tzn. nejeví zájem. Avšak jak na fórum, tak i na wiki jsou odkazy umístěny přímo ve hře... pod nosem. Jestli tě napadá jakýkoli způsob, jak oba prvky lépe prezentovat, rád jej uvítám - můžeme je probrat a poslat výše. Usnadní to bytí jak hráčům, tak i týmu. Uznávám, že informovanost hráčů je nízká... ale nemohou za to i oni svou leností si něco přečíst?
 
Naposledy upraveno:

DeletedUser10612

Guest
Není to špatný návrh, ale nač dělat nové věci, když mají ještě víc chyb než ty co tu byly staré a lepší. Viz krásné nové zemědělky, ale nejde s nimi vůbec obchodovat. To samé platí pro Diotools hezcí smajlíci, ale Diotools má jednu nevýhodu u thráckého dobývání a další nevýhoda je rovnou při divech, sice jsou tam krásné obrázky divů, ale v době stavby to neukazuje aktuální levely divů a neukazuje to dokonce jede div z těch 7dmi. Takže než vymýšlet novinky, raději bych viděla jak programátoři udělají konečně pořádný update kdy bude vše fungovat jako v dobách omikronu. Thasossi to máš pravdu s tím že je zde na foru méně příspěvků, ale ono by to chtělo také aby byly aktualizované informace ohledně herních světů, viz Rho, Tau, Sigma. To asi nebude nikde v hráčích, nýbrž v úpravě samotného fóra, tudíž to bude na moderátorech jak se tomu věnují a jak dokáží upoutat hráče grepolisu
smiley_emoticons_smilenew.gif
 

DeletedUser11372

Guest
Například u některých úkolů v tutoriálu by podle mě mohl být odkaz na wiki/fórum, přímo na články, které se daným tématem zabývají hlouběji. Potom je tu ale problém v tom, že tu takové články moc nejsou:
- Grepolis wiki ve skutečnosti není wiki - práva na její úpravu má jen omezený okruh lidí, na rozdíl od skutečné wiki, kterou může upravovat kdokoli. Potom se není čemu divit, že články na ní nemusí být aktuální a mohou obsahovat zavádějící informace, ale nikomu se nechce je opravovat.
- Proč by někdo chodil na fórum, když tu není nic k přečtení ? Občas se sem někdo podívá z důvodu soutěží (jejichž vyhlášení už třeba ani nechodí do zpráv na grepu), nebo kvůli změnám v nějakém updatu (pak se k nim vyjádřím, vesměs to nikoho nezajímá, tak jakou má cenu o tom diskutovat ?) a občas je potřeba upozornit na nějaký problém/bug či něco podobného. Ale prostě tu chybí profesionální články, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.
- Dokonce bych řekl, že v některých aliancích, kde jsem byl, měli lepší návody a rady než na oficiálních stránkách hry.
- Často se setkávám s tím, že nejenom začátečníci, ale i hráči s třeba deseti městy útočí bez olek, ale za to třeba birkama, útočí do nočáku, posílají mi podpory za kolku, když jim sedím ve městě, a tak. Proč ? Protože jim to nikdo neřekl, v tutoriálu se to neprobírá a hlavně neexistuje článek (nebo je alespoň velmi důmyslně schovaný), který by se tím zabýval.
- Když jsem začínal, nikdy jsem neútočil s jezdci a vozy proti obraně hoplítů - protože jsem si myslel, že každá jednotka v boji udělí zranění podle svého útoku a inkasuje podle své obrany, a proto by mí jezdci utrpěli proti hoplítům značné ztráty. Teď vím, že to takhle nefunguje, ale jak jsem se to měl dozvědět ? Přesný systém boje je další z věcí, které nikde nejsou pořádně vysvětleny.
- No a nakonec, abych dodal k tomu, co jsem psal výše, myslím, že grep zaujme nové hráče svojí složitostí a propracovaností (ale zase všechno musí být přesně a přehledně vysvětleno), a ne jednoduchostí a špatnou informativností.
 

Thasoss

Grepolis tým
Wiki má na fóru svou sekci, kde lze diskutovat o jednotlivých článcích, příp. nahlásit chyby v obsahu, navrhnout nové články... stejně tak pokud se některou ze svých příruček chtějí hráči pochlubit a sdílet ji s ostatními skrze wiki... potíž bych v tom též neviděl. Mám v plánu zřídit na wiki sekci uživatelských příruček, kde by měl být právě soubor těchto článků věnovaných různým tématům, s jedním společným znakem - tzv. konceptem "hráči hráčům".

Opětovně otevírat registrace a povolovat úpravy komukoliv by znamenalo dát volné pole působnosti vandalismu. A nikdo nechce, aby naše wiki skončila stejně jako například ta finská, že? Kde je většina článků smazána vandaly, navíc se zde objevují stránky, které s Grepolisem nemají nic společného.

A tím bych se možná i vrátil k původnímu tématu diskuse, byť jsme to museli trošku rozvinout tímto směrem.
 

DeletedUser11372

Guest
K původnímu tématu diskuze už bohužel nemám co dodat, vše jsem už vyjádřil v předchozích příspěvcích. Jenom bych rád dodal něco k té wiki - zaprvé, když někdo dostane pocit, že na wiki není něco v pořádku, chybí tu nějaký článek, nebo tam je dokonce zavádějící informace, nebude se mu chtít čekat, až to někdo opraví. Proč bych měl psát na fórum, ať někdo napíše nějaký článek, dotyčný si to přečte třeba za pár dní, pověří někoho dalšího, aby to napsal, tomu se do toho chtít nebude ... ve výsledku budu rád, když se za měsíc konečně objeví článek, a najednou zjistím, že tam to hlavní, proč jsem ho chtěl napsat, chybí ...

Z finskou wiki zkušenosti nemám, ale například wikipedii, na které může každý editovat, co chce, používám téměř denně. Od toho tu totiž jsou moderátoři wiki, aby si třeba každý den prošli, co se na wiki změnilo (od toho tam je historie editací), usměrnili některé články, či případně obnovili smazané stránky (od toho jsou všechny verze po jednotlivých editacích zálohované). Navíc některé "oficiální články" by se mohly zachovat needitovatelné, takže by u nich nehrozilo, že je někdo (byť třeba na jediný den, než by to moderátoři zase vrátili zpět) smaže.

Ten koncept "hráči hráčům" je přesně to, co wiki potřebuje. Protože nejlepší články logicky napíší sami hráči. Jen se jim k tomu musí dát více možností.
 

Thasoss

Grepolis tým
Rozdíl mezi herní wiki a tou, kterou popisuješ a z níž nejen ty čerpáš, je zásadní. Wkipedia.org nemá hranice v rozsahu témat článků. Neumím si, ani nechci, představit, jak by to mohlo dopadnout, pokud by se wiki opět otevřela. Nejen, že by znovu došlo k tomu, že by si z knihovny wiki dělali hráči vlastní úložiště obrázků (které nejdou napevno odstranit), editovali dle své libovůle - což sice jde kontrolovat a vracet z5, ale představ si, že bys měl denně kontrolovat desítky až stovky editací. Samozřejmě na CZ Wiki by to asi takový brutus nebyl, ale musíme brát ohled i na ostatní jazykové verze - v tomto směru jde totiž o globální politiku (až na výjimku .fi Grepa).

Tebou popisovaný problém mám tedy v plánu vyřešit sekcí uživatelských příruček, kde budou na jedné kopě články na všechna možná témata (rozřazení je možné, pokud se jich časem sejde víc) sepsaná od hráčů - bude-li z jejich strany vůbec zájem. Nicméně i nyní je možné kdykoli navrhnout úpravu, dodat dané informace a klidně i celý text, který má být do článku vložen. Veškeré návrhy jsem připraven vyslechnout zde, od kohokoli. Budou-li mít hlavu a patu, není problém vyhovět. Vím, že na wiki je ještě tuna práce. Ale otevření úprav wiki všem bych na rovinu neviděl reálně.
 

DeletedUser11549

Guest
Sú to skvelé návrhy/nápady, ale asi ich zamietli pretože nič s toho v hre nieje
 

DeletedUser11549

Guest
Aha, dúfam že zoberú aspoň časť, inakk je to fakt super návrh
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru