• Vážení hráči, Dne 3.4.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.309. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Návod Povolené rozšíření

Jelikož je Grepolis hlavně prohlížečová hra, je možné do ní přidávat některé rozšíření, které podporuje přímo webový prohlížeč. Tyto rozšíření poskytují pak nové funkcionality, které usnadňují hráčům práci, poskytují nějaké přidané informace...
Všeobecně však platí, že ne každé rozšíření je legální, a proto existuje seznam povolených rozšíření platný pro všechny jazykové verze hry. Zbylé skripty jsou nelegální a jejich použití se trestá, jelikož může poskytovat neférovou výhodu.
V tomto návodu představím velice stručně rozšíření, které používám já. Připojím také odkazy na jejich instalaci a uvedu, podle mě, nejdůležitějši funkce.
Povolených rozšíření je samozřejmě víc, ale podle mě vám postačí tyto dva:

DioTools
Instalace DioTools by David1327
Poskytuje opravdu celou škálu funkcionalit. Po úspěšné instalaci by jste měli v pravém horním rohu vidět ikonu mimozemšťana, kde můžete spravovat nastavení skriptu. Zde si můžete navolit, které funkce chcete zobrazovat a které ne. Já mám většinu funkci vypnutých, protože je považuju spíš za otravné a jen zavazí při práci.
dio.png
Moje top 3, které považuju za nejlepší jsou:

1. Přehled jednotek
Vlevo nahoře se vám ukáže takováto ikona, která vám poskytuje přehled všech jednotek, které aktuálně máte. Můžete si vybrat libovolnou jednotku, která bude na displeji, v mém případě jsou tam birémy, ale kliknutím na jinou jednotku si tam můžete připnout cokoliv jiného, o čem chcete mít největší přehled. Také můžete přepínat mezi volbami:
celkový ukáže součet všech jednotek, které vlastníte včetně tech co jsou mimo domovského města,
k dispozici ukáže součet jen těch jednotek, které se nachází ve svých domovských městech,
vně ukáže součet jednotek, které se nenachází v domovských městech - opak druhé volby,
podpora ukáže součet jednotek, které podporují jiné než domovské města - nezahrnuje jednotky, které jsou právě na cestě, jen ty co už jsou na místě.

jednotky_prehled.png

2. Ikony měst
Tady to je takový souhrn vícero voleb v nastavení, které poskytují ikony k názvům měst dle toho co v ních stavíte či už v přehledu měst, při názvu města nebo na mapě.
Při názvu města se vám objeví takovýto čtverec, po jehož rozkliknutí si můžete zvolit jakou ikonu mu přidelíte. Můžete vybrat buď jednu pevnou ikonu, nebo dát "Auto" a vybere se sama (toto moc dobře ale nefunguje, já osobně mám všude manuálně nastavenou jednu ikonu). Pak se vám tato ikona bude zobrazovat jak v seznamu měst, tak na mapě. Vypadá to hezky a máte taky přehled kde máte jaké typy jednotek.
nazvy_mest.png

3. Bez přeložení
Za mě nejdůležitější věc. První dvě jsou jen informační věci ale tohle je funkce, která má reálný vliv na kvalitu časování, což je alfa-omega grepolisu. Pokud neumíte časovat aspoň trochu, tak nikdy nebudete top hráči.
Co tedy ono tlačítko "Bez přeložení" vlastne umí?
Ve standardní verzi grepolisu je k dispozici v okně pro časování rozkazů pouze tlačítko "Zvolit všechny jednotky". Často se ale stává, že máte ve měste víc pozemních jednotek, než je kapacita transportních člunů. Základní tlačítko vám po kliknutí navolí opravdu všechny jednotky z města, což vám ale zabrání rozkaz vyslat, jelikož jste překročili kapacitu transportních člunů. "Bez přeložení" vám právě navolí jen tolik jednotek, aby nebyla kapacita překročena, což vám umožní velice rychle "otáčet" rozkazy. Navíc vám dovoluje klikat na toto tlačítko nekolikrát za sebou, což je znovu důležité při rychlém "otáčení" rokazů. Původní tlačítko "Zvolit všechny jednotky" se vám po kliknutí změní na "Zrušit výběr všech jednotek" a hodně spomaluje zmínené otáčení rozkazů.

bez_prelozeni.png
Na obrázku je krásně vidno rozdíly. Vlevo vidíte, že se zvolilo jen tolik jednotek kolik je přepravní kapacita, navíc můžete na "Bez přeložení" klikat rychle za sebou.
Vpravo vidíme jednak, že se zvolilo příliž moc jednotek a rozkaz tedy nemůžete odeslat bez manuální upravy počtů jednotek. Také zde vidíte, že se změnil význam tlačítka a tedy druhý klik jednotky zase všechny odstraní, což výrazně spolamuje časování.


Grepolis Report Converter Revolution Tools
Instalace GRCRTools
Poskytuje taky velkou řadu funkcionalit, bez kterých si většina hráčů už ani nedovede hru představit. Po úspěšné instalaci se vpravo dolů objeví ikona chobotnice. Po rozkliknutí zvolíte "O..." a pak kartu "Nastavení", kde si můžete skript přízpůsobit.
grcrt.png

Vybírám tentokrát 4 nejlepší funkcionality, které podle mě skript obsahuje.

1. Pípák
Náhrada pípáku mobilní aplikace na počítači. Dělá v podstatě to samé co aplikace - upozorní vás na příchozí útok. Je 100% spolehlivý, nezaznamenal jsem zatím výpadek, ale musíte mít zapnutý počítač. V nastaveních si jej můžete ztlumit, nebo nastavit libovolný tón zvonení, třeba pomocí linku na Youtube.
1645450992770.png


2. Informace o aktivitě
V profilu hráče a i v seznamu aliance ukazuje informaci o aktivitě hráčů. POZOR ale, tato aktivita nevypovídá vůbec o tom kolik se daný hráč nepřihlásil na hru a podobně. Časový údaj od poslední aktvity informuje pouze o tom kolik hodin/dní daný hráč nezískal přírůstek v stavebních či bojových bodech. Proto buďte opatrní jak s danou informací naložíte, ne vždy totiž vypovídá o skutečné aktivitě hráče.
aktivita.png

3. Konverty
Grepolis umožňuje vkládat reporty ze základních herních událostí. Ne však ze všech. Proto pomocí tohto skriptu můžete vytvářet reporty i z dalších herních událostí, které základní hra nenabízí. Můžete vytvořit report třeba přehledu rozkazů, podpoře, odchozího útoku a mnohé další pomocí tlačítka "Konvertovat" (viz krok 1), které se vám nově zobrazí u některých herních událostí. Pak zvolíte nějaké nastavení (doporučuju použít ty z obrázku níže), kliknete na "Vytvořit" (viz krok 2) a na fóru toto hlášení vložíte pomocí ikony, která vám taky přibude v možnostech (viz krok 3).
report1.png


4. Plovoucí okna
Pro mě naprosto klíčová funkce a hodně i dobrých hráčů o ní vůbec neví, nebo ji nepoužívají. Jedná se o tzv. plovoucí okna, což vám umožní okna, zejména okno s odchozími rozkazy přetahovat po obrazovce, což je velice vhodné při časování a hodně mě překvapuje jak málo lidí toto pouzívá. V nastavení skriptu se tato věc vyskytuje pod jménem "Enable commands list movement". Umožní vám to chytnout myší toto okno v jeho dolní části (vyznačena červeně) a táhnout ho kdekoliv po obrazovce.
sliding.png


Tohle byli pro mě ty nejdůležitější funkce dvou, mnou používaných skriptů. Chtěl bych přímo navázat na toto v dalším návodu, který se bude věnovat tréninku časování a některé zmínené funkce tam budu používat. Proto jsem je chtěl mít prvně vysvětlené, než je někde přímo použiju.

Na závěr zmíním, že oba prezentované skripty jsou bezplatné ale lze podpořit vývojáře dobrovolným přispěvkem.

E.
 
Naposledy upraveno:
Nahoru