• Vážení hráči, Dne 3.4.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.309. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Návod Speciální budovy

V každém městě máme 2 staveniště na speciální budovy, na každém z nich můžeme postavit jednu ze 4 variant. Nelze však postavit obě dvě budovy ze stejné nabídky. Speciální budovy mají pouze jednu úroveň výstavby a nelze je zbourat kouzlem ani smrští. Jsou dost drahé (60 populace) a taky mají relativně vysoké požadavky pro výstavbu. I přesto je většina hráčů staví (nebo alespoň jednu z nich).

Rád bych rozebral, které speciálky se vyplatí stavět a které ne; a proč.

První výběr - Lázně/Knihovna/Divadlo/Maják

Divadlo - Postavením divadla můžeš tvým občanům předvádět velká dramata a tím zvyšovat kulturní hodnotu tvého města.
Lázně - Stavbou lázní můžeš zlepšit zdraví svých obyvatel, a zvýšit tak počet obyvatel o 10 %. Což při plně vystaveném statku činí 356 populace.
Knihovna - Postavením knihovny obdržíš dalších 12 výzkumných bodů, které můžeš investovat do nových technologií.
Maják - Stavbou vedle svého přístavu zvýšíš rychlost své flotily o 15 %.


Diskuze:

Knihovna
se obecně nikdy nestavěla a ani já ji stavět nedoporučuju. Důvod je, že ať už hrajete jakýkoliv dobývací systém či jste zaměřeni na off či deff, vždy se doporučuje stavět specializovaná města, t.j. nestavět vice typů jednotek v jednom městě. Máme olkové, birkové, deffkové, offkové, letkové, univerzální poemkové města, ale nikdy bych nedělal nějaké divoké kombinace. Z toho vyplývá, že nepotřebujeme zkoumat úplně všechny vyskumy v každém měste ale vybereme ty které jsou relevantní pro danou specifikaci. Není proto nutné mít 12 výskumných bodů navíc, spíš naopak, často je výskumných bodů spíš přebztek a hráči často akademii bourají na úroveň 30 (níž ne kvůli kultuře).

Maják se kdysi v některých případech stavěl, hlavně pro města s kolonizační lodí, která je pomalá a na nižší rychlosti těch 10% může být opravdu značný bonus. ALE vše se změnilo zavedením sirén, které umožňují zrychlení až o 100%. Tím podle mě majáky úplně ztrácí smysl a vůbec bych je už nestavěl.

Všechno to směřuje na debatu Lázně nebo Divadlo. Tady se postoje hráčů často stále liší a je to i logické protože každý hraje s jiným poměrem off/deff což je podle mě naprosto klíčový bod této debaty. Donedávna jsem byl tvrdým zástancem Lázní všude a když jsem někde videl Divadlo tak jsem se jen pousmál a skonštatoval, že to je jen domečkář a ne bojovník :) Můj postoj se ale popravdě diametrálně změnil postupem času. Dnes jsem velkým fandou Divadel a stavím je možná i víc než Lázně, konkrétně ve všech deff městech.
Rozdíl mezi deff a off městem je takový, že deff město nepotřebuje mít tolik populace. Deffka se většinou hrne do jednoho města (když se sedne nebo když hoří na vzpouře) a důležitější než počet deff na 1 město je absolutní počet jednotek ve měste, t.j. kolik tam celkově jako aliance nahrnete. Naopak při off měste je velice důležité mít co nejvíc populace na město a mít co nejsilnější jednotlivé útoky. Důvodem je, že když útočíte do velkého betonu obranných jednotek, tak síla vášho útoku se snižuje čím je větší rozdíl v poměru útočící vs. obranné jednotky. Mít tedy větší počet menších útoků je méně efektivní než mít menší počet větších útoků, když je celková suma jednotek stejná samozřejmě.
Úplně jednoduchý příklad, když bychom poslali 2 útoky po 200 ol zabijeme méně než jedním útokem o 400 ol.
1658569209475.png
Moje rada zní - deffkové města stavět Divadla, offkové stavět Lázně. Navíc si můžete pomoct navýšením populace ve městech s Divadlama přepnutím na Afroditu, která vám navýší populaci. Když máte narekrutováno, můžete znovu přepnout na původního boha aby se vám nerozházel původní poměr produkce. Na obrázku vidíme postup. V plném městě změníme boha na Afroditu, doklikneme armádu a vrátíme boha zpátky. Je potřeb si dát pozor na to, že při změne boha vám zmizí přízeň. Je vhodné si ji třeba uložit kliknutím rekrutace vyslanců v jiném měste a pak po provedení ji zrušit čím achráníte aspoň polovinu zásob. Nebo ji prostě utratíte na kouzla, vyslance...
qweer.png

Na závěr ještě statistika z posledního světa. Používáním Divadel jsem za 2 měsíce oproti hráči s přibližně rovnakým počtem BB získal odhadem 3000-4000 kulturních bodů, těžko se to přesně odhaduje co je zásluha Divadel, ale určitě tam nějaká je v řádech tisíců KB.


Druhý vyběr - Věž/Socha/Věštírna/Kancelář

Věž - Mohutná obranná věž zvyšuje obranou sílu tvých vojsk o 10 % a promění tvé město v téměř nedobytnou pevnost.
Socha - Postavením sochy zvýšíš množství víry poskytované v chrámu. Konkrétně každá socha = 5 úrovní chrámu navíc.
Věštírna - S touto budovou budeš vědět, kdo na tebe posílá špehy, a můžeš se proti tomu lépe chránit.
Kancelář - Maximální obchodní poměr u zemědělských vesnic a fénického kupce se zvýší. Zvyšuje také maximální obchodní kapacitu v tržišti za každou úrovni z 500 na 750.


Diskuze:

Tady bude asi méně polemiky a víc faktů.

Věž se obecně staví hodně na Vzpouře, kde prakticky celá oblast v dosahu fronty by měla mít věže. Na základně to je asi zbytečné. Na dobývání se věž prakticky nestaví. Maximálně v městech daleko na území nepřátele, kde se dělá Trpo a pokud nepřítel sedne, město se nezachraňuje. Potíž věže na dobývání je, že když nepřátel probije obranu tak získává bonus 10% k obraně při záchraně, což je problém a proto se ani na frontě kde se občas dělá Trpo s hradbama, věž stavět nedoporučuje.

Sochu mám já osobné hodně rád, protože rád používám hodně přízně, případně ji měnim se spoluhráči. Tady snad jedna trochu praktická rada - pokud nemáte ve měste chrám na úrovni 30, nemá smysl stavět Sochu, radši postavte 5 úrovní chrámu navic než stavět sochu, protože vám to dá ten stejný efekt za méně populace.

Věštírna je podle mého názoru celkem k ničemu. Pokud chcete vědet kdy vás někdo špehuje, radši si nacpěte jeskyni střibrem než plytvat místo pro speciálku právě věštírnou.

Kancelář já osobně nepoužívám, ale respektuju když ji někdo používá. Dává celkem hezký boost na tržní kapacitu a může se hodit. Já osobně mám často hodně měst pohromadě a Kancelář nepotřebuju, trhy mám všude na max a stačí mi to, ale jsou lidi, kterým to nestačí a pak je Kancelář logická volba.

Hodně lidí včetně mě dokonce nestaví v off městech, nebo klidně ve všech městech vůbec žadnou druhou speciální budovu kvůli maximalizaci populace na vojsko. Důvod jsem rozebral výše.

Jaké speciálky stavíte vy a proč?

Díky

E.
 
Řekl bych, že všechny budovy jsou použitelné, i když některé pochopitelně méně...
Řekl bych, že nalevo je to hodně o tom, zda upotřebí člověk lázně či nikoli:
Lázně - ve městě, kde nemá šanci vystavět deff, protože mi pravidelně umírá v alinačních akcích, nebo je to město tak nějak na útočení, kde nemá šlověk ambice stavět maximální možnou off, protože tím pravidelně projíždí nepřátele, kde semtam něco padne, takže to doplní kouzly z ostrovních úkolů nemá smysl. Všude jinde je pro mě až na výjimky ale asi první volba.
Divadlo - dobré na kb, kde se nehodí lázně, já moc nestavím, páč nesnáším mít hodně měst :D. Ale pokud člověk nemá nikdy dost slotů, asi jasná volba, kde se nehodí lázně až na výjimky.
Maják - Pokud člověk nehodí kulturu a nevyužije lázně, případně posílá odtud koldu, kde se hodí každé procento (sirény se ne vždy hodí, pokud se člověk bojí potopení od Poseidona). Mít o 15% lepší rychlost je dle mě slušný bonus...
Knihovna - taková černá ovce no. :D Nechá se využít, pokud má člověk málo bodů z nějakého důvodu, kdy potřebuje bejčit jak zlevnění lodí, zlevnění jednotek, průnik, rychlejší stavbu lodí i jednotek apod... Ale, no, 12 bodů je málo a akademka dává bodů dost...

Napravo je to dost o stylu města:
Věž - ač se dost hrotí, nejsem zrovna fanda. Pokud člověk není furt pod útokem, dle mě zbytečně zabírá místo jiným...
Kancelář - dle mě hodně zajímavá, zlepšuje surky z výměny u vesnic i u kupce, dá se díky ní přesouvat hodně surek, ale pokud to člověk nevyužívá (skála, či prostě nepotřebuje moc měnit ani posílat pryč), je bezcenná
Socha - na začátku možná dobrá, ale pak je těch 5 levelů, jak když plivneš. Pokud člověk bejčí nějakého boha, ok, ale jinak spíše zbytečné
Věštírna - dle mě trochu podceňovaná stavba. Pokud má člověk město, které by možná mohl chtít nepřítel, ale nechce dávat tuny do jeskyně (koneckonců, v případě dobytí se to obrátí proti původnímu majiteli), je to ideální možnost, jak zjistit, zda se o město někdo tajně nezajímá.
Je však třeba připomenout, že všechny stavby stojí 60 lidí, takže není nutné je tam na sílu stavět...

Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se vyměnila věštírna s knihovnou a věštírně se dalo: "S věštírnou je každé špehování tohoto města neúspěšné. Špehující nezjístí, že je ve městě věštírna."

Co si o tom myslíte? :D
 
Řekl bych, že všechny budovy jsou použitelné, i když některé pochopitelně méně...
Řekl bych, že nalevo je to hodně o tom, zda upotřebí člověk lázně či nikoli:
Lázně - ve městě, kde nemá šanci vystavět deff, protože mi pravidelně umírá v alinačních akcích, nebo je to město tak nějak na útočení, kde nemá šlověk ambice stavět maximální možnou off, protože tím pravidelně projíždí nepřátele, kde semtam něco padne, takže to doplní kouzly z ostrovních úkolů nemá smysl. Všude jinde je pro mě až na výjimky ale asi první volba.
Divadlo - dobré na kb, kde se nehodí lázně, já moc nestavím, páč nesnáším mít hodně měst :D. Ale pokud člověk nemá nikdy dost slotů, asi jasná volba, kde se nehodí lázně až na výjimky.
Maják - Pokud člověk nehodí kulturu a nevyužije lázně, případně posílá odtud koldu, kde se hodí každé procento (sirény se ne vždy hodí, pokud se člověk bojí potopení od Poseidona). Mít o 15% lepší rychlost je dle mě slušný bonus...
Knihovna - taková černá ovce no. :D Nechá se využít, pokud má člověk málo bodů z nějakého důvodu, kdy potřebuje bejčit jak zlevnění lodí, zlevnění jednotek, průnik, rychlejší stavbu lodí i jednotek apod... Ale, no, 12 bodů je málo a akademka dává bodů dost...

Napravo je to dost o stylu města:
Věž - ač se dost hrotí, nejsem zrovna fanda. Pokud člověk není furt pod útokem, dle mě zbytečně zabírá místo jiným...
Kancelář - dle mě hodně zajímavá, zlepšuje surky z výměny u vesnic i u kupce, dá se díky ní přesouvat hodně surek, ale pokud to člověk nevyužívá (skála, či prostě nepotřebuje moc měnit ani posílat pryč), je bezcenná
Socha - na začátku možná dobrá, ale pak je těch 5 levelů, jak když plivneš. Pokud člověk bejčí nějakého boha, ok, ale jinak spíše zbytečné
Věštírna - dle mě trochu podceňovaná stavba. Pokud má člověk město, které by možná mohl chtít nepřítel, ale nechce dávat tuny do jeskyně (koneckonců, v případě dobytí se to obrátí proti původnímu majiteli), je to ideální možnost, jak zjistit, zda se o město někdo tajně nezajímá.
Je však třeba připomenout, že všechny stavby stojí 60 lidí, takže není nutné je tam na sílu stavět...

Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se vyměnila věštírna s knihovnou a věštírně se dalo: "S věštírnou je každé špehování tohoto města neúspěšné. Špehující nezjístí, že je ve městě věštírna."

Co si o tom myslíte? :D
Ahoj. V první řadě dík za názor :) Pokusím se reagovat.
Ono vždy to bude tak že každá věc se dá využít v jisté situaci. Ale ja tenhle názor moc nezastávám a jsem často hodně striktní když říkám "tohle nepoužívejte" a snažím se i vždy uvést argumenty proč. A pak se vždy najdou lidí kteří řeknou že se to nebo to dá využít. Ano dá. Ale vždy jde nejen o to čo získaš ale čo naopak ztratíš. Příklad, minotaury nebo medúzy jsou taky " použitelné v jisté situaci" ale za cenu toho že utratiš přízeň kterou jsi mohl použít na manty nebo harpy které jsou použitelné víc.
Proto jsem třeba řekl nepoužívejte maják protože jeho funkci nahradí 5 sirén A NAVÍC ztratíš možnost postavit lázně nebo divadlo. To samé s knihovnou. Je to prostě vždy otázka toho čo získaš a v ztratíš.
Ale tak na tom že to bude mezi lázněmi a divadlem jsme se shodli takže asi to není třeba víc řešit.
S věží máš pravdu že se dost hrotí ale reálne na dobyvku je dosť na obtíž když ti sednou tak se to pak těžko vysekává a proto v mojí alianci vždy chci aby lidi hráli bez veže ikdyz treba někde mají hradby.
Kancelář je pro lidi co mají města daleko a brzdí je surky. Ja mám mesta u sebe a zvládám to bez nich.
Se sochou s tebou nesouhlasím protože ano, 5 levlu v jednom městě je nic ale když ji stavíš všude udělá to větší rozdíl už a já jsem opravdu na přízni závislý jako letkař.
A k věštírně a špehování... Ja nevím podle mě se špehování přeceňuje. Na dobyvku se většinou trpo nedělá tak ti stačí vědět co v tom městě člověk stavi a to se dá zjistit i bez špeha zapisováním rozkazu. Pokud má někdo trpo tak ťuknu offkou a resetnu hradby. Pak dle člunů a poměru army na hradbách dokážeš dost přesně odhadnout stav army navíc znáš i přístav a hradby. Kdo mě zná ví že spehuju jednou za uherský rok a jeskyně mám prázdné . Vzpoura je trochu jiná ale tam na frontě chces věž a na základně věštírnu nepotřebuješ. Takže asi tolik k tomu.
A kdyz bych měl vybrat dvojici speciálek co bych prohodil tak určitě Maják a Věštírnu. Pokud by byl maják vpravo určitě bych ho někde zvážil postaviť ale místo lázní nebo divadla nemá šanci
Jediná věc co by měla šanci vlevo by byla nějaká speciálka co by posílila produkci surovin. A knihovnu bych úplně odstranil. Mám částo nějaké města jen jako zásobárnu surek a nestavím tam nic takže bych možná zvážil zda postavit místo divadla něco na produkci surek. Minimálně v úvodu světa kdy je surek málo. Pak už asi spíš divadlo
 
Naposledy upraveno:
No, takhle, já stavim prakticky jenom lázně nalevo, jen v nějakém klidnějším místě stavím pro Orfíka divadlo.
Pokud něco stavím napravo, tak kancelář, i když ne tak striktně, občas i sochu či věštírnu. Ale často nestavím napravo nic, pokud mi nezbývají surky či jsem si jistý, že není výhodnější mít dalších 60 lidí. Chtělo by to rebalanc těch budov:
Lázně - +5% - to by v praxi bylo tuším asi 210-60=150 lidí navíc
Maják - dal bych o 20% lepší rychlost
Divadlo - bych nechal
Knihovna - buď že by dávala třeba +30 bodů a do univezity přidat nějaký další použitelný výzkumy, nebo že by odemykala nějaký další možnosti zkoumání (jako jsem naznačil zde)

Věž - bych k "Mohutná obranná věž zvyšuje obranou sílu tvých vojsk o 10 % a promění tvé město v téměř nedobytnou pevnost." pro dobývání ještě přidal "Při zmatku dobývání není možné věž obsadit, a proto je během dobývání bezcenná" (tj, během dobývání by nedávala těch 10%)
Socha - tu bych nechal
Kancelář - bych nechal
Věštírna - pokud by nedošlo k jejímu přesunu do levého výběru, tak jí možná přidat, že kontrašpehování stojí o 20% méně (s kartou tědy o 30% méně)
 
Jezis, Orfeus, nechapu proc ho tolik lidi pouziva, podle me je uplne bezcenny :D nikdy jsem toho hrdinu nekupoval.
Lazne jen 5% popky navic? Meh... to by uplne pokazilo balanc mezi utokem a obranou, uz tak maji betony sakra velkou vyhodu kdyz se jde vysekavat... 10% je podle me uplne OK.
Presun vestirny doleva by ji uplne zabil (coz mi vubec nevadi), slaba je tak nebo tak ale kdyby to znamenalo posun Majaku bylo by to urcite fajn. Myslim ze obecne koncept vestirny jako specialky nema moc sanci na uspech ani s nejakym navysenim % ale nevim. Spis bych ji odstranil a vymyslel neco jineho kdyz uz :D
Nevim ja bych spis vymyslel nove koncepty nez delal rebalancing neceho co je k nicemu.
 
No, shodneme se, že lázně jsou v pohodě. :D
Divadlo a maják, pokud by dostal buff, třeba na 20-25% je taky asi v pohodě dle mě.
Knihovna je navíc. Buď jí dát třeba těch 30 bodů, přidat nějaký použitelný výzkumy (jak jsem tam psal) a třeba i snížit body z úrovní na 3 za úroveň, aby ty body člověk fakt chtěl, nebo jí nahradit.

Kancelář, věž a případně ta socha jsou taky dobrý, i když je otázka, jestli je chce člověk vždycky stavět... Možná těmto budovám ještě snížit nároky na obyvatele třeba na 20.
Věštírnu většina lidí nepoužívá, takže buď buff (třeba, že by s ní město bylo neprošpehovatelné), nebo zahodit.

Co ale místo toho?
 
Věštírnu většina lidí nepoužívá, takže buď buff (třeba, že by s ní město bylo neprošpehovatelné), nebo zahodit.

Co ale místo toho?
No jak rikam, dal bych doleva neco na produkci surek a Majak doprava a pryc bud vestirnu nebo akademii, nedokazu se rozhodnout co je vic useless :D
Jinak, podle me ani 60 obyvatel ve finale neni az tak moc... v porovnani s celkovou populaci je to smitko prachu, ale tak uznavam ze bych byl za zlevneni praveho vyberu.
 
Jo, jako souhlasim, ja treba k olkam ani k letkam druhou specialku nestavim, jen rikam ze kdyz ma nekdo plne vystavene mesto tak 60 obyvatel je realne skoro nic, ale tak na letky a na olky se to asi vyplati.
 
Nahoru