• Vážení hráči, Dne 20.3.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.308. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Vařečka nápadů, aneb z bojiště do kuchyně

DeletedUser

Guest
Starověk

Nejstarší dochované záznamy ze starověku pocházejí z Palestiny a Babylonu. Podle nich bylo pohostinství zdarma jako povinnost. Postupně vznikaly prosté noclehárny a výčepy vína pro chudší cestující, bohatší lidé cestovali vlastními prostředky. Vznikla pálenka z datlí a pivo. Pokrmy se podávaly na mísách a jedlo se rukama.

V době Egypta vznikala první zábavní střediska. Byly známy čtyři druhy piva a dva druhy vína.

Řecko se stalo významným především pořádáním národních her a slavností. Sílil cestovní ruch, mnoho lidí cestovalo služebně, ale i za zábavou nebo z náboženských důvodů. Vnikal proto nový typ pohostinských domů, kde byla cestujícím mimo běžných služeb poskytovaná možnost zábavy. Hostinská činnost byla povolena každému, ale již tehdy vznikla různá omezení (zavírací doba, zákaz čepování vína v určitých dnech, používání odměrek apd.) Při jídle se nabízela mísa s vodou na omytí rukou.

Za Římanů došlo k podstatnému kvalitativnímu zlepšení cestovního ruchu stavbou silnic a zavedení pošty. V místě přepřahání koní vznikaly hostince pro chudší cestující, ale také honosné domy s koupelnami a vysokou úrovní služeb. Ve městě vznikala síť hostinců, honosných domů pro bohaté s bazény a koupelnami, obchodů s vínem, u kterých byly výčepy a tzv. taverny, kde se také nabízely teplé nápoje. Používalo se sklo a porcelán dovážené z Orientu. Úroveň stolničení i stolování se postupně zlepšovala. Začly se kromě nožů a lžic používat také ubrousky a párátka z husích brků.


ANTICKÝ ŘÍM .
Gigantickými hostinami proslul antický Řím. Výběr ingrediencí a potravin byl velmi široký a stejně rozmanitá byla i jejich úprava. Řím byl obrovským impériem a osvojoval si zvyky a jídla z podrobených oblastí. Když se v římském senátu rozhodovalo o třetí punské válce proti Kartágu, jedním z argumentů pro ni byly africké fíky, za které podle senátorů stálo bojovat. Konzumovaly se nejrůznější druhy ryb a plody moře dovážené ze všech částí římského impéria. Za zvláštní pochoutku už tehdy byly pokládány ústřice a hlemýždi, podávaly se nejrůznější druhy sýrů a hub. Z Asie se dováželi pávi, oblíbení byli bažanti, slavičí jazýčky a podobné pochoutky. Od třetího století př. n. l. se i v Římě podobně jako v Řecku při jídle leželo na lehátkách na levém boku a lidé se opírali o levý loket. Pravá ruka byla volná pro konzumaci potravin.
Jak v řecké, tak v římské antické kuchyni nechyběly vnitřnosti a zelenina a používalo se množství koření.


Řekové u jídla neseděli, ale jedli vleže opřeni o loket na levém boku. Pravou ruku měli volnou, aby si mohli podávat jídlo ze stolu. Nejprve si čistou vodou umyli ruce a pak se jako aperitiv podávalo kořeněné víno ve společném poháru. Neznali vidličku ani ubrousek, jen na nabírání omáček někdy používali lžíce. Ruce si osušili kouskem chleba, který pak hodili psovi. Nejrůznější kaše se jedly lžícemi, maso se krájelo nožem. Talíře, mísy a misky byly z pálené hlíny, dřevěné a někdy kovové. Druhá část hostiny se nazývala SYMPOSION a byla vyhrazená nápojům. Symposion se obvykle konalo v rozlehlé přízemní místnosti zvané andron - pánský pokoj. Vařilo se obyčejně venku na otevřeném ohništi.

Víno se mísilo v měsidlech, zvláštních nádobách k tomu určených, spolu s naběračkami a konvicemi. Už tehdy se ke konzervování vína používalo vysmolovaných amfor. Na ouška amfor se vypalovaly značky s datem, místem výroby i určení. Nejvíc se jich našlo na ostrově Rhodos a Thasos. Hodovníci se nejprve napili na počest boha Dionýsa a zazpívali oslavnou píseň. Pak určili krále hostiny (symposiarcha), který měl rozhodovat o tom, v jakém poměru se bude víno ředit vodou a kolik kdo musí vypít pohárů. Víno nikdy nepili čisté, protože to považovali za barbarský zvyk. Podle zvyku se připíjelo střídavě na zdraví každého hodovníka. Kdo nechtěl pít, musel se vzdálit. "Pij nebo odejdi", bylo totiž první pravidlo symposia. Když někdo neuposlechl pokyn, kolik má pít, symposiarchos volil trest. Většinou to byla zábavná podívaná pro ostatní. Někomu třeba posadili na záda flétnistku a s tou musel běhat, nebo nechali zpívat toho, kdo to neuměl, plešatí se museli česat, jiní zase tančit nazí a podobně. Vítězové různých her byli odměňováni.

Nechyběl samozřejmě ani tanec. Nahé hetéry s kastanětami v ruce strhly mnohdy k tanci rozjařenou společnost. A to už byla hodovní síň všem malá a rozpálená společnost se vydala na noční pouť městem - říkalo se tomu komos.

Jídlo nosili na stůl otroci. Někdy přinesli rovnou celý prostřený stůl. Při hostinách zpívali pěvci za doprovodu lyry.

Ten, kdo se toho večera stal, třeba i losem zvolený, stal se zároveň i organizátorem. Symposiarchos měl v pravomoci rozhodnout, i co kdo vypije. A neuposlechl-li někdo, volil i trest.

Klasické menu klasického Athéňana

O tom, jak konkrétně mohla vypadat strava Athéňanů v 5. stol. př. n. l., si můžete přečíst na následujících řádkách:

Snídaně (akrátisma)

Chleba či jiné pečivo máčené v tentokrát neředěném víně. Chléb byl základem veškerého stravování starých Řeků. V homérské době (tj. asi 8. - 6. stol. př. n. l.) se jedly především ječné nekvašené placky. Ty později vystřídal chléb z kvašeného pšeničného těsta. Původně byl záležitostí vyšších vrstev, v klasickém období ho však stejnou měrou jedli bohatí i chudí.

Oběd (áriston)

Chléb, mléčná kaše s fíky, pšeničná placka s cibulí nebo olivami, zelenina. Ředěné víno nebo mléko.

Večeře (deipnon)

Pokud se ten který večer nekonala hostina, Řekové většinou dali přednost lehké teplé večeři, jejímž základem mohla být hrášková kaše, rybí polévka, uzená ryba nebo vařená zelenina. K tomu se samozřejmě podával nezbytný chléb a ředěné víno. Ke smažení, pečení a ochucování Řekové používali výhradně olivový olej.

Jedlo se převážně rukama. Maso se krájelo nožem, na polévky se používaly lžíce. Vidličku staří Řekové ještě neznali.

Hostina (symposion)

Hosté jedli různé druhy masa (především zvěřinu, vepřové, skopové a hovězí) k němu přikusovali chléb a zeleninu. Podávaly se také kaše, polévky, omáčky, saláty a zákusky. Co se nesnědlo večer, často se „zpracovalo“ druhý den k obědu.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
ráda sem dám pár receptů, nemám je, ale vyzkoušené, doufám, že se vám budou líbit a že i vy my sem něco dáte, něco co vám příjde obyčejné a pro jiného to bude novinka :)

pivní štrůdl
Postup

Do mouky v míse nastrouháme tuk, přidáme sůl a nalijeme pivo. Rukama zpracujeme na hladký bochánek, který odložíme jen na tu chvíli, co si připravíme suroviny do náplně – jablka nakrouháme na lístky, na másle osmažíme strouhanou housku.

Těsto rozdělíme na 4 díly. Vyválíme co nejtenčí placku- správně zpracované těsto se nelepí na pracovní desku ani netrhá – placku posypeme osmaženou houskou, poklademe jablíčky, pocukrujeme, přidáme rovnoměrně mletou skořici, rozinky, kdo ještě má, přidá vlašské ořechy nebo i kokos, toto všechno pokapeme rozpuštěným máslem, kraje nalevo a napravo založíme, aby se to bokem nevysypalo a závin stočíme.

Pečeme ve vyhřáté troubě, během pečení potíráme rozpuštěným máslem.První den je závin křehký, druhý den vláčný a proleželý.

pivní pomazánka
Ingredience

200 g syrového celeru, 200 g tvrdého sýra, 1 cibule, 5 lžic piva, 2 lžíce majonézy, sůl, mletý pepř
Postup

Celer, sýr a cibuli nastrouháme na jemno.

Promícháme s majonézou, s pivem a dochutíme solí a pepřem.

Mažeme na pečivo.

pivní vypečky
Kategorie: Hlavní jídla
Na recept pivní výpečky potřebujeme tyto suroviny:

800 g bůčku bez kosti
400 g cibule
15 stroužků česneku
4 lžíce kečupu
sůl
pepř
300 ml 10º světlého piva


Recept pivní výpečky připravíme takto:

Bůček nakrájíme na velké kostky, cibuli nasekáme nahrubo a česnek nakrájíme na jemné plátky. Vše dáme do pekáče, přidáme kečup, sůl, pepř, zalijeme pivem a pečeme v troubě. Podáváme s pečivem.

Naložená krkovička v pivním sosu

Jestli si chcete pochutnat na nenáročném skvělém masíčku tak tento recept je to pravé pro vás.

Křehounké maso můžete podávat třeba se špenátkem a bramborem nebo bramborovým knedlíkem.

Suroviny- 4 plátky krkovičky(lepší je použít čerstvě koupenou), třetinka piva, 2 lžíce másla, lžíce medu, sůl, pepř, troška drceného kmínu, 3 větší stroužky česneku, cibule, pepř.

Postup – Plátky krkovičky jsem omyla osušila a osolila a opepřila z obou stran.

PO té jsem je vložila do zavíratelného pekáčku vymazaného máslem a zalila směsí kterou jsem si připravila a vše nechala uležet do druhého dne v chladu.

Zálivka na maso – Česnek jsem oloupala a rozetřela na jemno a smíchala ho s pivem, medem, kmínem.

K masu jsem ještě přidala oloupanou cibuli pokrájenou na větší částečky.

Druhý den jsem dala maso péci v zakrytém pekáčku a během pečení jsem ho otáčela pěkně v tom sosu.Upekla jsem ho do měkka .

Pokud se vám zdá sosu málo můžete ho podlít troškou piva nebo horké vody.Ale opatrně protože s velkým ředěním přijde sosík o chuť.

Maso se výborně hodí ke špenátu a bramborům nebo bramborovým knedlíkům.Příprava je krátká a obídek super.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
zase králík, stále po něm slintám a zháním domácího a nic :(
no u mne byla víkendová klasika, bramborová kaše s česnekem, řízek a smažený uzený gorbačík
 

DeletedUser

Guest
recept

krémová květáková polévka


Ingredience

Květák 1 hlávka
Smetana na vaření 10 % 2 kelímek
Cibulka 1 ks
Máslo 1 lžíce polévková vrchovatá
Hladká mouka 1 lžíce polévková vrchovatá

Postup přípravy:
Květák uvaříme v osolené vodě,okapeme.Máslo dáme rozpustít,přihodíme na drobno nasekanou cibuli,po orestování zasypeme hladkou moukou a uděláme světlou jíšku.Zaléváme květákovým vývarem a necháme 15 minut provařit.Tři čtvrtiny květáku pomixujeme na kaši se zbytkem vývaru.Spolu se smetanou přidáme do provařeného bešamelu a necháme ještě dest minut.Výborné je to vychlazené ve vedrech.


Osvěžující zázvorový nápoj

recept na výborný osvěžující zázvorový nápoj, v lednici vydrží až dva týdny


Postup přípravy receptu

Do hrnce dáme med s vodou a vaříme, dokud se med zcela nerozpustí. Odstavíme a přidáme čerstvý nastrouhaný zázvor s citronovou šťávou. Přikryjeme a necháme odpočívat 30 minut.

Zázvorovou šťávu přefiltrujeme, doplníme vodou a přelijeme do skleněné láhve. Necháme na hodinu vychladit v lednici.

Osvěžující zázvorový nápoj podáváme studený s ledem a čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Zdobíme lístečky máty, plátky citronů a doplníme brčkem.
 

DeletedUser6172

Guest
docela slušný způsob jak zakrýt, že tady někdo loví chlapa....))) prej...."budeme si povídat o vaření"....)
 

DeletedUser

Guest
hele kdyby jste tu více psali udělám druhé téma moto klub, aneb projíždíme krajinou, tuning, moto a jiné :)
 

DeletedUser6172

Guest
předokládám, že to bude následovat, jen co zjistíš, že se na vaření nikdo nechytá ))
 

DeletedUser

Guest
čtou to jen tvrdí, že chlapy neznají recepty, prý skončili u čaje a steaku ( bojím se, že koření je kup v obchodě a posyp) no a ženy moc na fórum nechodí.
no tak mi sem můžeš udělat koláž ) obrázek ), třeba mi přibydou komentáře, jak ti to jde , námět může být kachna s hráškem a mrkví ať je to dietní :)
 

DeletedUser6172

Guest
kachna s hráškem a mrkví...se mi jen zdá...asi se dívám na prostřeno...)
 

DeletedUser

Guest
to já kvůli tobě, pamatuješ Niagary v Praze, tak ať máš možnost autorské originality :)
 

DeletedUser6172

Guest
dle toho co píšeš,zřejmě vaříš dobře.....vaření mně zajímá a baví...rád čtu kuchařky...(myslím tím literaturu, aby nedošlo k omylu) a recepty...na internetu jsou teda věci...snad největší vrchol jsem našel v receptu na segedinský guláš, do kterého paní přidávala kapary...to jsem teda šel do kolen )))
 

DeletedUser

Guest
no tady zatím kopčím, ale dám i svůj recept, no ono je těžký nový ho už nevymyslíš, tak se renovuje, no kapary do segedinu fakt nedávám.
 

DeletedUser6172

Guest
já teda nevím, ale pokud se budeme bavit o klasických receptech tak smyslem vaření není vymyslet něco nového, ale o to, recepturu dodržet, nebo se co nejvíc přiblížit původní verzi....takž pokud si budu dávat tatarák v praze, v berlíně, v moskvě, v dolní horní, tak chci aby všude chutnal stejně...ne aby mi tam někdo strkal kopr, protože "to tak dělala babička a chutnalo to josífkovi od přibylů..heleně i pepanovi novákovic a ten byl dva roky na montáži na kubě"...)
 

DeletedUser

Guest
naprosto souhlasím, vylepšení jde max, místo mléka - smetana, obyčejná paprika - nahradit maďarskou .
 

DeletedUser6172

Guest
jj... asi tak jak píšeš....) proto nesnáším tv kuchaře, kteří připravují dobrý hovězí, či jiný vývar a pro vylepšení chutě, tam úplně v pohodě, bez uzardění, hází kostky masoxu...sodomagomora....)) tak jsem se vykecal....omlouvám se )
 

DeletedUser

Guest
taky říkám příteli při použití magi, podravka, grilovací koření, znáš snad strom magovník, ne magi je jen vývar, ale hlavně sůl a jedy
 

DeletedUser

Guest
jinak můj kolega v teamu Kruel neustále griluje, on má gril asi i v ložnici, tak by nám sem mohl dát nějaký recept na léto :)
 

DeletedUser

Guest
Z bojiště do kuchyně....
No, nejlepší je kotlíková obouhlavá ruční sekera.
Zdejší trempové to přejali a dělají sekyrkový kotlíkový guláš ;)
Mňamka.
 

DeletedUser7382

Guest
Myslíš obousečný labrys? :p Já jen abychom zůstali aspoň v preklasickém Řecku. :)
 

Přílohy

  • AX1.jpg
    AX1.jpg
    3 KB · Zobrazení: 2
Naposledy upraveno moderátorem:
Nahoru