• Vážení hráči, Dne 20.3.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.308. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Diskuze Změna systému zisku kultury

Měly by se slavnostní pochody v závislosti na velikosti kultury postupně zlevňovat?


  • Celkový počet hlasujících
    24
Ahoj, v rámci nějakého dlouhodobého zlepšování herního systému bych s ostatními chtěl probrat systém získávání kultury. Součástí tohoto návrhu budou také výpočty, které jasně dokazují zvýhodnění některých typů v určitých částech hry.

Koncept:
Ve hře máme momentálně 4 způsoby, jakým lze získávat kulturu:
  • Městskou slavnost
  • Olympijské hry
  • Slavnostní pochod
  • Divadelní hry
Každý způsob získávání kultury má určité výhody v různých částech hry.

Na naprostém začátku hry jsou nejvýhodnější k získávání kultury Olympijské hry. Samotné úrovně kultury vyžadují málo kulturních bodů, takže se jich pomocí efektivního zlacení dá získat během krátkého času poměrně dost. Vycházejme z hypotézy, že pro top hráče není problém si nakoupit 25.000 zlatek na začátku světa a veškeré toto zlato vynaložit na olympiády. V přepočtu se jedná o kulturní body z 0 na 500. S tolika kulturními body takový hráč za "pouhé" 2.000 Kč dosáhne na 19 měst. Samotné zlacení olympiád ve velkém na počátku hry není až tak extrémní problém, jelikož ve hře existují omezení jako jsou Akademie na levelu 30 a samotný čas trvání olympiády.

Jakmile začínají být hráči bojeschopní a mají již alespoň 5 měst, tak se začínají pomalu vyplácet Slavnostní pochody za získané bitevní body. Tento způsob budu rozebírat více níže.

Dalším způsobem jsou Městské slavnosti. Ty mají opět podmínku akademie na levelu 30 a jsou nadesignovány na 15.000 dřeva, 18.000 kamene a 15.000 stříbra. Předpokládám že zvýšený požadavek surovin na kámen je daný z nějakého důvodu. Celkové surovinové požadavky se zdají být dostatečně vybalancované. V pozdějších fázích hry se dají slavnosti točit 1-4x denně v závislosti na rychlosti světa. Pokud je svět rychlejší (4 a více) a hráč je aktivní pouze jednou ráno a jednou večer, tak je schopný s pomocí zemědělských vesnic otočit slavnosti minimálně 2x. Aktivnější hráči i 3x-4x.

Posledním způsobem jsou Divadelní hry. Jsou surovinově levnější, ale za to trvají mnohonásobně déle oproti slavnostem a je k nim potřeba speciální budova místo Lázní, které jsou jednou z nejvíce používaných speciálních budov ve hře.

V posledních letech se bohužel potýkám s tím, že hrací světy postupně umírají dlouhou dobu před spuštěním finální fáze světa. Děje se tak i přes snahu vývojářů o zkrácení světů, které dříve trvaly mnohdy i 2 roky. Aktivita většiny hráčů na takových světech vypadá tak, že se přestavují Lázně na Divadla a ve všech městech se točí Divadelní hry a Městské slavnosti. Jedná se totiž o způsob, díky kterému se dá v pokročilejší fázi hry získat nejrychleji největší úroveň kultury. Uvedu příklad:

Hráč má 100 měst (aby se to lépe počítalo) na světě s rychlostí 5. V každém městě má Divadlo. Divadelní hry na takovém světě trvají 24 hodin. Městské slavnosti trvají 4 hodiny a 48 minut bez výzkumu. Při aktivitě hráče 2x denně (ráno a večer) a vyfarmení zemědělských vesnic na 8 hodin je schopný takový hráč získat denně 300 KB (100 KB z divadel a 200 KB ze slavností), což orientačně vychází na 1 kulturu denně. Aby takovýto hráč při boji získal 1 kulturu, tak musí získat 90.000 bitevních bodů, což je zhruba 30 full měst armády (při předpokladu, že město má cca 3.000 pop). Vynaložená aktivita musí být přitom mnohonásobně větší než pouze ráno a večer na 10 minut.


Důvod:
Grepolis je bojová a strategická hra. Právě boj o města je to, co hráče baví. Proč by ale měli větší hráči vynakládat mnohonásobně více času k zisku bitevních bodů (a za ně následné kultury), když je stejný velký hráč dokáže za použití divadel a městských slavností extrémní rychlostí předehnat? Zisk kulturních bodů za aktivní bojový hrací styl by měl proto být herně podpořen. V tomto momentě mi přijde, že jde hra napřed hráčům s divadly a městskými slavnostmi. A to i samotným ziskem artefaktů. Odměňování hráčů momentálně řeší pouze členství v aliancích a umístění v žebříčku stavebních bodů. O zisku bitevních bodů není v souvislosti se ziskem artefaktů ani zmínka.


Rovnováha:
Samotný balance zisku kultury je dlouhé téma k diskuzi. Abychom ale podpořili i větší hráče k boji, tak by se mělo zákonitě něco udělat se Slavnostními pochody. Měla by se najít hranice kultury, od které by se měly slavnostní pochody postupně zlevňovat. Nemělo by se ale jednat o takovou hranici, na které skočí sleva rapidně. Tohoto by se dalo zneužívat například šetřením vydělaných bitevních bodů do dosažení takové hranice.

Budu rád, když se k tomuto vyjádří i nějací hráči, kteří pravidelně dosahují na světech alespoň 60+ měst. Já osobně se řadím mezi hráče s divadly a městskými slavnostmi a tento styl hry mi přijde extrémně neférový proti bojovníkům.
 
Ahoj, určitě souhlasím s tím, že aktuální stav není dobrý a mělo by se s ním něco dělat. Nejsem si však jist, zda snížení bb v pozdějších fázích je ta správná cesta. Možná bych se na to podíval opačně a spíše v pozdějších fázích hry zdražil NEBO raději prodloužil schopnost získávat kb za divadla/slavnosti. Myslím si totiž, že cena bb za pochod je dobře nastavena a tento přímý zásah by byl "šetrnějším" ke správnému stavu věcí.

Zatím dávám, že jsem nekulturní příšera a o své odpovědi se ještě rozmyslím. Minimálně nějaký impuls o aktuálním nedobrém stavu by to však poslat chtělo.
 
Mně by se spíš líbilo udělat to systémem, jako je to právě u divadel - že můžeš mít poměrně levný přísun kultury, ale musíš něco obětovat (lázně).
Jako okamžitá možnost mi napadla buď
a) výzkum silné víno vyměnit za výzkum, který by zlevnil pochod z 300 na 200 ... akorát by musel stát hodně bodů výzkumu, alespoň tak 25, ať to omezí výzkum jiných věcí...
- tahle alternativa má okamžité nevýhody, třeba že bych mohl mít i divadla i tohle a být absolutní slotmistr.

b) prostě předělat speciální budovu "Knihovna" na "Koloseum" které by zlevňovalo slavnostní pochody klidně z 300 na 150 nebo na 200, ale taky by tam nešlo postavit lázně ani divadlo. Ono zase už po pár týdnech je hra ve fázi kdy musíte pochody točit všude, aby jste konvertovali BB na KB, takže by to zas nebylo ani tak broken, protože člověk který by to chtěl jet ve velkým, by musel obětovat hodně lázní, stejně jako je tomu teď u divadel.

Jen na okraj dodám, že doteď tady byla téměř 10 let meta neomezených prozírek s obrovským bodováním, které absolutně neumožňovalo jakýkoliv jiný playstyle a kdo to nedělal, byl za sraba. Ve velké míře to bylo fixnutý, ale furt si myslím, že prozírky ničí integritu hry a to jak pro nové hráče, tak pro hardcore bojovníky. Když má někdo v síni slávy 6 milionů BB, neznamená to, že zabil 6 milionů jednotek, spíš že zazlatil víc event než soupeř.
 
Aby se speciální budova na slevu bitevních nepřepálila, tak bychom museli přemýšlet o slevě v souladu s populační ziskem lázní. Lázně přidávají 10 % k populaci města, takže by znělo logičtěji snížení pochodu na 270b. Otázkou by bylo, zda by to bylo dostatečné vzhledem k momentální metě divadel a slavností?
 
Určitě ne, na takové něco máme už slevu od Afrodity. A neřekl bych, že 200 je přepal, max v začátcích by to byla go-to budova. Později ani ne. Sloty vesměs chcete dělat co nejrychleji, takže děláte pochody všude, nejen tam kde je tahle budova. To je stejný princip jako Orfeus - v prvním městě je go-to, postupně ale děláte kulturu všude a je to zanedbatelné, i když na max dává 90% času 2 KB za 1 pochod (tj. z 10 pochodů získáte v průměru 19 KB, což je 157,9 BB na bod kultury)

Opravdu bych se toho nebál, vím že to zní šíleně, cena o třetinu, ale přepal by to nebyl. Pochodů lze dělat "jen" 3x víc než slavností, resp. 21x víc než divadelních her
 
Tohle je problem a pokud ho vyresis tak te navrhnu na nobelovku :D
"Koloseum" rekneme, nezni spatne ale byl bych opatrny s tou slevou... z 300 na 200 se zda mozna malo ake kdyz si to prepoctete z dlouhodobeho hlediska je to priliz kdyz kazdy pochod zlevni o 1/3... ne rekl bych 10% max takze 270

Ja si ale myslim ze na tohle by stacilo pouzit nejakou statistiku a rebalance stavajicich moznosti.

ADD: Vyvojari nedavno prisli s perfektnim vyresenim tohoto problemu: Svety uz trvaji max 3 mesice takze se k late-game kde je toto op ani nedostaneme :confused: (pokus o vtip)
 
Naposledy upraveno:
Myslím, že pokud bychom se bavili o tak rapidním snížení, tak by muselo být na stole i zrušení prozíravostí. Upřímně si ale myslím, že tohle by nemělo příliš kladný dopad na herní komunitu.
 
Já bych třeba na olympijských hrách přidal čas klidně i 3-4x tak dlouho. Ješte nedávno se tady nadávalo na zlatiče tak proč jim to neztížit
ať nemají zlatiči na začátku takovou výhodu. :)
 
Já bych třeba na olympijských hrách přidal čas klidně i 3-4x tak dlouho. Ješte nedávno se tady nadávalo na zlatiče tak proč jim to neztížit
ať nemají zlatiči na začátku takovou výhodu. :)
Zas uvažuj trochu byznysově... Společnost musí vydělávat, možná kvůli tomu odejdou nějací lidi, ale kdyby neměla prachy, tak odejdou všichni.
Změnit trochu systém, ať je výhodnější bojovat než dělat slavnosti, tak dává smysl, ale prosazovat ať si firma dobrovolně oddělá příjem je jen plýtvání času a tohle se nezmění
 
Tak nejak som to tu rýchlo prešiel, a úplne nesúhlasím so zlacnením slávnostných pochodov, keďže v hre frčí bodovanie sa medzi sebou. Síce nie hneď zo začiatku, ale neskôr (väčšinou pri prvom evente), kde sa objavia prozírky.
Ale aj tak sa tu nájde vždy niekto, kto sa bude snažiť, to nejakým spôsobom očurať. Možno by pomohlo ešte viac nerfnúť (zhoršiť) prozírky, prípadne ich zdražiť (urobiť ich viac vzácnejšie) alebo v najhoršom prípade odstrániť.
Ako písal Endrew vyššie, ten kto tento problém vyrieši, by si zaslúžil nobelovku (berte s nadhladom). :))
 
Inak čo ma napadlo k týmto kb, tak by možno bola zaujímavá vec vytvoriť nejaký nový rituál a využiť poslednú základnú "jednotku", ktorú nám hra ponúka. Už tu máme možnosť získavať kb za surky, bojové body, zlatky..tak prečo nie za priazeň? Podmienka by bola mať chrám na 20-30 alebo nahradiť nejakú zbytočnú špec. budovu novou, ktorá by bola podmienkou.
Na začiatku hry by to bola docela vzácnosť robiť takto kb, neskôr pri 15-20+ mestách by to mohlo byť fajn. Cenu by som dal 500 priazne, trvanie cca 8-10 hodin. K tomu prihodiť nejaký nový výskum podobný "silnému vínu", ale tento výskum by ten rituál zlacnil. Dajme tomu o 50-100 priazne. Samozrejme jeho cena by bola adekvátna jeho "sile".
 
Jenom mě tak napadlo k tomuto tématu, když jsem četl kompenzace za chybu ve hře - suroviny mají větší bonus než jednotky/bb - nějakým způsobem zvýhodnění slavnosti a divadel. Vím, ze to není běžná situace, ale za mě to zase dává výhodu tomuto místo bojů
 
Rituál na kulturu za přízeň se mi líbí, bylo by to dobré využití pro přízeň u méně užitečných božstev.

Snížení ceny slavnostního pochodu podle úrovně kultury by podle mě byl dobrý nápad, jak podpořit hráče, co bojují.
 
Takhle, pokud má někdo 100 měst na 5 rychlosti, tak je schopen denně otočit min tak 30 full měst na útok, což při 3000 popky dělá asi tak těch 90000 bodů (pokud to nezrakví někdo do hradeb, ale vzhledem k OPosti katů to moc nehrozí). Tj, je schopen jet bojový a kulturní zisk bodů 1:1. Upřímně se mi nejvíc líbí ten návrh na výzkum v univerzitě. Dal bych ho třeba za 40 bodů (což je 10 úrovní univerzity). Dle mě by se ale celkově měly přidat výzkumy do univerzity, páč teď je to trochu trash některý ty věci... Hezký by byly výzkumy, které by třeba odemykaly (za hodně bodů) další úrovně budov. Třeba dalších 5 levlů statku za 40 bodů, dalších 5 úrovní produkčních budov za 40 bodů. Dalších 5 úrovní hradeb za 40 bodů. Milice zahrnuje za každou úroveň statku 3 meče, luky a hoplity za 40 bodů. Celkově bych udělal třeba další 3 úrovně dalo by se říct královské univerzity, kde by byly samý tyhle extrémně drahý výzkumy, co by ale dělaly extrémní věci :D. Navíc bych knihovně zvednul kapacitu na 30 bodů, což by právě podpořilo takovýhle nesmyslný výzkumy :D. To jsem se ale trochu rozjel. :D Takže jak říkám, podporuji ten výzkum za hodně bodů na snížení ceny pochodů...
 
Nahoru