• Vážení hráči, Dne 3.4.2024 (středa) bude hra aktualizována na verzi 2.309. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru
  • Vážení hráči, v úterý 2. dubna v 10:00 hodin (serverového času) nás navštíví speciální host: vybíravá a stále hladová mýtická slepice z podsvětí. Nakrmte ji a získejte odměny pro svou říši! Najít krmení pro slepici je snadné. Obyčejnými akcemi ve hře: stavba budov, útočení/bránění, zkoumání, cvičení jednotek a sesílání kouzel můžete získat různé ingredience. Více informací najdete na herním fóru

Žabka a pasáček - John-ka

DeletedUser5567

Guest
Žába a pasáček

Jeden malý kluk si rád při hlídaní ovcí hrál po okolí. I stalo se, že jednou z jara došel k tůňce, kde byla zrovna spousta půlců. Z nudy je začal chytat, zkoumat, hrát si s nimi a tak podobně. Když o hodnou chvíli později odcházel, pulců zůstalo v tůňce už jen pomálu. Večer se vrátila žába, která se skrývala před slunečními paprsky v úkrytu, aby zkontrolovala omladinu. Zděsila se, když uviděla tu zkázu a rozhodla se pomstít.
O několik dní později se u tůňky na noc zastavila družina Artemis. Uprostřed noci se začalo ozývat hlasíté kvákání, které celou družiny probudilo. Když bohyně našla původ zvuku, velmi se na žábu obořila a žádala vysvětlení proč ji nenechá vyspat. „Jak ráda bych vás nechala, ale tíží mě žal nad mým potomstvem,“ odpověděla jí žába a dovyprávěla příběh svým mladých. Artemidě se jí zželelo a rozhodla se žábě pomoci v odplatě. Druhý den pasáček svoje huňaté ovce vyhnal na pastvu a usnul ve stínu pod stromem. Probudilo ho až hlasité kvákání kolem. Jeho ovce přestaly mečet, začaly kvákat a byly celé do hola ostříhané. Ihned si vzpoměl na pulce a začal litovat své zábavy.
Avšak ani pro žábu nebyla msta zadarmo. Artemis ji měla stále za zlé noční probuzení. Proto krásné žabce přidala pod kůži trochu ovčí vlny a změnila ji tak v ošklivou ropuchu, které se lidé štítí, stejně jako ona se od té dob štítí jich.
 

DeletedUser5567

Guest
A proč by nemohli? Co vím, tak není úzus, že v bajce můžou vystupovat jen a pouze zvířátka.
 

DeletedUser6880

Guest
Ano i v bajce se hodně často objevují lidé. Jinak pppaaarrraaadddaaa!!!
 

DeletedUser

Guest
Díval jsem se na internet, ale pokaždé vidím, že v bajce jsou jen zvířata s lidskými vlastnostmi a ne lidi, takže toto není bajka!!! (v zadání je, že se má napsat bajka takže si to oprav;))

a bohové už v bajce nemůžou být vůbec, protože by se to změnilo v báj a to je úplně něco jiného
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
ne opravdu mohou být i bajky s lidmi, ale hlavní hrdina nebo důležitá postava by měla být zvíře ;)
 

DeletedUser5567

Guest
Zkus se podívat i do knihovny ;-) http://cs.wikipedia.org/wiki/Bajky_barda_Beedleho (lepší příklad jsem si ani vybrat nemohl- kde tam sou zvířátka?)

[video=youtube;U6kfsTlYOH4]http://www.youtube.com/watch?v=U6kfsTlYOH4[/video]
k tomu, že v bajce nesmí vystupovat bozi... Mimochodem na tohle asi nemáme nikdo.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
a v jakém úseku to je (už po minutě poslouchání jsem málem usnul)?
 

DeletedUser6172

Guest
To že se kniha jmenuje : "Bajky barda Beedleho", ještě neznamená, že je to dílo, ve kterém jsou bajky...ostatně je to v odkazu uvedeno...stačí číst.
Jinak, základem bajky je alegorie, jsou v ní zvířata majíci lidské vlastnosti , rovněž tak jednají a z jejich jednání bajkou popsané vyplyne nějaké poučení. Žába a pasáček žádné poučení neobsahuje. Pouze doporučení: Ckceš-li své ovce dohola ostříhané míti, musíš si přes den s pulcema hráti. Ale nemusíš se bát, tvé dílo bude určitě do soutěže zařazeno, neboť ELFové byli rovněž zařazeni mezi řecké bohy. Hezký den )
 

DeletedUser

Guest
tak s tímto souhlasím :)

a kde to je v tom videu? (to by mě vážně zajímalo, ale poslouchat to tak to je jako mučení :( a taky to je velká ztráta času :( )
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser5567

Guest
To že se kniha jmenuje : "Bajky barda Beedleho", ještě neznamená, že je to dílo, ve kterém jsou bajky...ostatně je to v odkazu uvedeno...stačí číst.
Jinak, základem bajky je alegorie, jsou v ní zvířata majíci lidské vlastnosti , rovněž tak jednají a z jejich jednání bajkou popsané vyplyne nějaké poučení. Žába a pasáček žádné poučení neobsahuje. Pouze doporučení: Ckceš-li své ovce dohola ostříhané míti, musíš si přes den s pulcema hráti. Ale nemusíš se bát, tvé dílo bude určitě do soutěže zařazeno, neboť ELFové byli rovněž zařazeni mezi řecké bohy. Hezký den )

Já ty "bajky" četl naposledy v HP a to už je nějaký ten pátek zpátky...
S těma zvířatama- ve většině zdrojů najdeme nějakou podobnou formulaci, že "jsou v ní zpravidla personifikovaná zvířata". Slovo zpravidla připouští vyjímku, kdy tam zvířátka být nemusí.

S tím ponaučením máš pravdu, mělo to tam být zakomponované lépe, ale kdo chce tak si to v tom najde (z ovcí přišel o vlnu, pomstychtivá žába se změnila v ropuchu a nemáš ve dvě v noci budit bohy :-D ).

Saras: díky za ukázku
 

DeletedUser40

Guest
Dílo samozřejmě bude do soutěže zařazeno, je normální, že se v bajkách objevují i lidé. :)
 

DeletedUser

Guest
lidé mi zas tak moc nevadí, ale bohové do bajek nepatří vůbec!!!
tam kde jsou bohové jsou báje!!!
 

DeletedUser1324

Guest
Draku prosímtě. V bajkách vystupují lidé. Jde v nich pouze o jinotaj a poučení.
Až budeš mít dostatek informací o literárních textech tak se můžeš hádat či poučovat. Nevšiml jsem si, že by to na wikipedii psal nějaký znalec - už jen proto bych nevěřil všemu co se tam píše.
A přesně jak píše John-ka: "A tam kde jsou kameny je geologie". Samozřejmě, že v bajkách mohou být bohové. Stejně tak jako tam může být naprosto cokoliv. Mezi bájí a bajkou není rozdíl v tom, že v báji vystupují a v bajce "nikoliv". Báje je psaná naprosto jiným způsobem.
Tak, já jsem řekl co jsem chtěl. Dál se k tobě vyjadřovat nehodlám - leda až vystuduješ, či jiným způsobem získáš bohatší informace. Jen z vody neuděláš dobrej guláš.
 
Nahoru