• Vážení hráči, Dne 30.4.2024 (úterý) bude hra aktualizována na verzi 2.311. V důsledku toho se do hry nebudete moci po určitou dobu přihlásit. Níže naleznete podrobný seznam změn. Děkujeme za pochopení. Více informací najdete na herním fóru

Povídky

DeletedUser

Guest
Taky jste už někdy udělali věc, které jste pak hodně litovali? Musím říct, že se mi to taky povedlo a teď nevím, jestli z toho vůbec vyváznu živý. Ale teď bych vám chtěl ukázat, jak to vlastně začalo.
Kdysi dávno, asi před pěti lety se u v blízkosti naší vesnice stala podivná vražda. V jedné jeskyni našli dva milence, jak leželi na zádech s pohledem upřeným ke stropu a nejevili jedinou známku života. Měli klidné pohledy a drželi se za ruce. Ve tváři však byli zcela bílí. Soudní patolog konstatoval jako příčinu smrti srdeční zástavu, což je u takhle mladých lidí dost zvláštní. Oba byli sportovci, reprezentovali svou školu v běhu. Jako kdyby si srdce najednou řeklo dost a vyplo. V krvi nebyl nalezen žádný jed, prostě tam jen leželi mrtví. Navíc prý už byli ztraceni asi měsíc, ale zdálo se, jako by tam leželi jediný den, vůbec se nerozkládali. Všechny to dost vyděsilo. Jedna z teorií byla, že na ně někdo použil elektrický obušek a to způsobilo zástavu, ale nikde nebyli stopy, otisky, nebo DNA někoho jiného.

A teď něco o mě. Je mi 15 let a chodím do deváté třídy na školu, odkud pocházeli ti dva mrtví. Byl jsem v páté třídy, když se to tehdy stalo, takže jsem o tom tolik neslyšel. Jen vím, že týden po té, co je objevil nějaký houbař, přijeli vojáci s americkými vlajkami na helmách, celou jeskyni odplotili a postavili k ní stráže. Nejdříve u vchodu stálo pět vojáků a další tři chodili okolo skály, aby se nikdy ani nepřiblížil. Ale nakonec se celá osádka smrskla v jednoho unaveného hlídače a plot s vysokým napětím. A pak napadla Mirka ta šílená myšlenka. Objevil prý vchod do té jeskyně, který nění hlídaný a tak se budeme moct dostat na místo, kde se to stalo. Pět kluků se dalo dohromady a vyrazili jsme. Každý jsme vzali baterku, batoh a do něj důležité věci, jako provazy, lana, náhradní baterie a další. Mě díky bohu napadlo vzít si papír a propisku. Jen díky tomu vám můžu říct, co se nám tu stalo. Mirek vzal dokonce i fotoaparát. V sobotu ráno jsme vyrazili. Dovedl nás k díře v zemi, která byla velice dobře schovaná v podrostu. Přivázali jsme lano k nejbližšímu stromu a jeden po druhém slanili dolů. Lano jsme tam nechali, aby jsme se také dostali zpět.

Jáma nebyla hluboká. Jen tři metry. Ale dole byla tma jako v pytli. Hned jsme vytáhli baterky a vyrazili směrem, kde jsme tušili jeskyni. Martin, dvoumterový hromotluk, vzpěrač, začal brblat, že se musí sklánět a že je mu zima a tak vůbec. Možná se bojí. Čeho asi? Všichni jsme se mu vysmáli. Mirek cestou nafotil spoustu snímků. Měl silný blesk, ale přesto nedokázal osvítit jeskyni v celé šíři. Museli jsme procházet hrozně širokou štolou. Ještě štěstí, že jsme za sebou táhli provázek, aby jsme se trefili zpět. Celá jeskyně byla z nějakého zvláštního bílého kamene. Nikdo jsme se moc v kamenech nevyznali, dokonce ani Lukáš, který normálně věděl snad vše, byl v koncích.

Po dalších patnácti minutách jsme došli na rozcestí. Jedna chodba se táhla dolů, druhá se točila téměř přímo nahoru. Přemýšleli jsme a pak jsme se rozhodli, že se rozdělíme. Já, Mirek a Martin se vydáme nahoru, Lukáš a David se vydali dolů. Navázali jsme další provázek a vyrazili nahoru. Nemohli jsme se domluvit mobilem, nebyl tu signál, ale zato akustika byla skvělá. Slyšeli jsme kroky druhé skupinky ještě hodnou chvíli po té, co jsme se rozešli. Po chvíli jsme uslyšeli halekání odzdola. Odpověděli jsme stejně, aby věděli, že stále pokračujeme a šli jsme dál nahoru. Chodba snad neměla konce. Byla celkem úzká, museli jsme jít za sebou a někdy i po boku, aby jsme mohli pokračovat. Martin na tom byl nejhůř. Nejen, že se nemohl vejít do chodby na šířku, ale ani na výšku, takže se každou chvíli rozlehla rána, jak narazil hlavou do stropu a pak se spustil proud nadávek.

Konečně jsme dorazili do rozsáhlého dómu. Byl zhruba tři metry vysoký a na jeho konce jsme nedohlédli. Ale na konci se cosi lesklo, možná konečně východ. Mirek stále fotil. Pokračovali jsme dál ke světlu. Dóm se zase začal zužovat, ale pořád ne tak aby byla tak úzká jako tak předchozí. Vše se sbíhalo ke světlu. Najednou se za námi ozvalo ostré ,,svist." Mirek se lekl a prudce se otočil, nic neviděl. Vysmáli jsme se mu. Po několika dalších krocích se ale znovu ozvalo ,,svist." Teď už jsme znejistěli všichni a já se dokonce začal stydět, že jsem se Mirkovi smál. ,,Co to sakra je?" Zaklel Martin. Za námi zase nic. Mirek si připravil foťák a úzkostlivě jej svíral v rukou. A pak zase. Mirek se otočil a rychle zmáčkl spoušť. Ve světle blesku se na maličký okamžik snad objevili dvě postavy, které jako by spotřebovali všechno světlo. Něměli nohy, jen se pohybovali nad zemí. Byli tma sama. Ale stejně dobře to mohla být iluze. Mirek rychle skontroloval fotografii, ale postavy nikde nebyli. Oddechl jsem si. Nikdo nedal najevo, že by postavy viděl, takže to snad byl jen výplod mé fantazie.

A pak zase, a zase a ještě jednou. Oba jsme zasvítili baterkou za sebe a Mirek zmáčknul spoušť. Paprsek světla překřížili letící stíny. A pak zase byli pryč. Rozkřičel jsem se z plných plic a Martin také. Ale Mirek zůstával zticha. Otočili jsme se na něj. Usmál se na nás a pak se zvrátil dozadu, tuhý jako solný sloup. Rychle jsem k němu přiskočil. Nedýchal, srdce mu netlouklo, neměl žádný tep. Já i Martin jsme začali řvát jako pominutí. Vyběhli jsme za světlem, jako o život. A možná ne jen jako. Za námi se stále ozývalo ,,svist, svist, svist." Jenže chodba se začala svažovat a když jsme se přiblížili ke světlu, zjistili jsme, že je to jen nějaký malý otvor tři metry nad zemí, až někde u stropu. Chodba pokračovala a my běželi dál. Východ musí být blízko, vyděli jsme světlo, mezi námi a životem je jen stěna. Chodba se stále točila a kroutila. ,,Svist, svist." Pak jsme konečně doběhli až dolů, na rozcestí. Za námi pokračovala nějaká chodba, ale druhá mířila ven z jeskyně. Vyběhli jsme za světlem. Ale cestu nám zkřižili tři stíny. Běželi jsme proti nim, svítili a strašně řvali. Ale postavy se nezarazili, vyrazili proti nám. Jedna se vydala proti mě, dvě proti Martinovi. Začal jsem na Martina ztrácet. Ten se prosmýkl mezi mátohami a běžel za světlem. Doufal jsem, že se mu to podaří. Aspoň jemu. Jenže mátohy se vydali za ním a když už už byl na pomezí světla a stínu, popadli ho každá za jednu ruku a zatáhli ho zpátky. Letěl vzduchem, nohy mu bezmocně bloncali. Pak ho mátohy postavili a jedna sáhla Martinovi do hlavy a její ruka projela zkrz. S každým jejím pohybem se ozvalo známé ,,svist." A pak vytáhla něco malého, svíjejícího se, jako by to byl červ. Nebyla to ani kapalina, ani plyn, bylo to něco nadpozemského. Mátoha si toho červa vtiskla do hrudi. A pak prostě zmizela. Ještě jsem si všiml na Martinově tváři známého úsměvu, jaký jsem viděl u Mirka a pak se zhroutil také vzad. Nesledoval jsem celou situaci dál. Rozbrečel jsem se. Doteď na to nebyl čas, ale teď mi všechno došlo. Věděl jsem, že neproběhnu na světlo. Otočil jsem se a utíkal do druhé chodby přímo za mnou.

Běžel jsem, nevím jak dlouho ani kam. Oči jsem měl zalepené slzami. Za mnou se ozývalo stále ,,svist, svist." A pak jsem o něco zakopl. Bylo to měké. Posvítil jsem na to. Byl to Lukáš s oním výrazem, jaký jsem viděl u Mirka a Martina. Kousek dál ležel David. Už jsem nemohl. Chtěl jsem to ukončit. Nemohl jsem dál. A pak jsem uviděl vrata. Rozběhl jsem se k nim a otevřel je. Proběhl jsem na druhou stranu a zavřel. Podíval jsem se za sebe a...

a uviděl jsem starý hřbitov. Musel být opravdu moc starý. Většina náhrobků už se rozpadla. Uprostřed stál malý kostelík. Vešel jsem do něj. Všude byla vrstva prachu. Ještě zde byli staré lavice a oltář. Kazatelna už spadla. Teď tu sedím a zapisuju co jsem viděl za poslední dobu. Stíny sem nemohou. Viděl jsem je stát všude po hřbitově, někteří stojí i u dvěří, ale nesmí dovnitř. Snažím se vše napsat při světle staré svíčky, kterou jsem zde objevil. Mám už jen poslední náhradní baterky do svítilny. Já mám strašný hlad. Mám v batohu už jen kousek housky, ale to je málo. Mátohy po mě natahují své ruce a já chci už konečně ukončit to trápení. Maminko, tatínku mám vás moc rád. Už to nevydržím. Proboha, proč jsem sem jen chodil? Já ještě nechci umřít, jsem moc mladý. Ne, nechci. Proboha, šílím hlady...



Tohle je volný přepis deníku, který jsem našel při jedněch vykopávkách na starém hřbitově. Zbytek textu je potřísněn krví a nějakou jinou kapalinou, asi slzami. Jeskyně se asi zřitila a pohřbila vše pod sebou, ale tohle jsme objevili.
Ten večer, co jsem byl na vykopávkách poprvé jsem ve stanu uslyšel tajemné ,,svist." Nerozuměl jsem tomu, co to je. Teď už to vím. Vypadl jsem tam odsud jak nejrychleji to šlo, ale ani doma mě to nepřestalo pronásledovat. ,,Svist, svist..."

Svist
 

DeletedUser

Guest
Moc hezký - ale mám pocit, že už jsem to někde slyšel. Asi se podobná situace předává z příběhu do příběhu a jen se dodává jiný důvod strachu.:)
 

DeletedUser

Guest
Upozorňuji, že jsem to odnikud nepřebral, ani nepřetvořil, je to zcela moje dílo.
 

DeletedUser

Guest
Ten den začal jako každý jiný. Byl jsem vážený pan bankéř. Vedl jsem malou pobočku jedné nejmenované banky. Bydlel jsem na okraji města v malém rodiném domku. Moje manželka čekala zrovna první dítě. Vše vypadalo jako úplná idila. Až do toho dne. Přišel jsem do práce a vše bylo zcela normální. Moje mladá a hezká sekretářka se na mě usmála jako vždy. Mám pocit, že se mě snaží ulovit, ale já jsem věrný své Blance. Začal jsem obvyklé papírování. V tom přijelo po ulici policejní auto s houkačkou a zastavilo u banky. Nejdříve jsem nevěděl, co se děje. Pak se z vedlejší kanceláře ozval jakýsi ruch a do kanceláře vtrhli dva policisté. ,,Jste zatčen pro daňové úniky a spronevěru." Zarazil jsem se. Nikdy jsem nedělal nic proti předpisům, nikdy jsem nic neukradl. ,,Ale to musí být omyl pánové." Vykoktal jsem ze sebe. ,,Ne, nejedná se o omyl." Zazmatkoval jsem. Co se to proboha děje. Napadla mě šílená myšlenka a já se rozhodl ji uskutečnit. Otočil jsem se a vyskočil jsem oknem. Ještě, že mám kancelář v přízemí. To musí být omyl. Vše se vysvětlí. Ale proč prchám? Vždyť to bude vypadat, jako že jsem opravdu něco provedl. Utíkal jsem Prahou někam, nevěděl jsem kam. Proběhl jsem několika úzkými uličkami, takže mě policisté nemohli pronásledovat autem a pěšky už to asi také vzdali. Nikde jsem je neslyšel. Zavolám nahoru, napadlo mě. A tam vše vysvětlím nebo se aspoň dovím, co se sakra děje.

Přišel jsem k první telefoní budce, kterou jsem zahlédl a vytočil jsem číslo na ředitelství. Přímo na mobil personálního ředitele. Ten přece musí vědět, co se děje. ,,Haló, kdo volá?" ozvalo se ze sluchátka. ,,No ahoj, tady František Novák, ředitel Pražské pobočky v řepích." Nejdříve bylo notnou chvíli ticho a už jsem měl strach, že to položí, pak se ale přece jen něco ozvalo: ,,Ty? Ty? Jak se vůbec opovažuješ volat? To tě ještě nesebrali? Máš hodinovou výpověď a půjdeš sedět na hodně dlouho. A taky pěkně splatíš, co jsi zpronevěřil. Podle našich záznamů se tam u tebe ztratila asi miliarda." Teď jsem se zarazil já. ,,To je nějaký aprílový žertík? Nebo co kruci? Já nic neukradl" skoro jsem do telefonu brečel. ,,Nedělej ze mě blbce, jako by nestačilo, že jsi nás vodil za nos doteď." Sluchátko mi vypadlo z rukou. To snad ne. Vyrazil jsem pěšky domů. Musím to říct manželce a snad mi poradí. Nebo se aspoň budu cítit lépe.

Když jsem dorazil domů, všechno bylo jak by mělo být. Tedy kdyby mi za patami nebyli policisté. Vpadl jsem dovnitř a zamknul jsem. Klidně na mě mohli doma čekat, ale to mi v tu chvíli nedošlo. Nicméně tam nebyli. Přišel jsem do obýváku a unaveně jsem si sedl na pohovku, rozhodnutý, že počkám na manželku. V tom jsem si na stole všiml položeného kusu papíru. Vzal jsem ho a začal jsem číst. S každým dalším řádkem mě polévalo větší a větší horko. Stálo tam zhruba toto:
Až budeš číst tenhle dopis, já už budu pryč a nikdy se nevrátím. To dítě, které čekám není tvoje. Je Davidovo. Spím s ním už přes dva roky. Možná sis myslel, že jsem měla jen moc služebních cest v poslední době, ale já jsem zatím ještě na žádné nebyla. Všechny ty dny jsem trávila s ním. Dokonce jsem si i dost často brávala v práci volno. Nechci tě dál obelhávat. Co nevidět ti dojde papír, který tě zpraví o věcech zkrz rozvod. Jsi dobrý chlap, ale David je ten pravý, cítím to. Všechny věci mám u něj. Aspoň všechno důležité. Odstěhovala jsem se tam po kouskách už dříve. Ani sis nevšiml, že například chybí ty záclony po babičce. Chci jen naše auto, dům ti nechám.
Dočetl jsem a zůstal jsem jen zničeně zírat na ten papír. To byl konec. Nejen, že mě opustila Blanka, můj anděl, ale zároveň se pelešila s Davidem, mým nejlepším kamarádem. Za ním bych možná šel, kdyby nevěděl kam dál. Ale teď už ne. Už jsem neměl nikoho. Zničeně jsem si lehnul na pohovku. Co teď? Chvíli jsem uvažoval a pak jsem vyrazil do prodejny domácích potřeb, která byla na rohu naší ulice. Vzal jsem poslední peníze co jsem doma našel a koupil jsem si jed na krysy. Tedy spíše na velké potkany. Způsobí masivní vnitřní krvácení. Chvíli, než to začne působit. Pak už konec bude rychlý.

Vrátil jsem se zničeně domů. Vchodové dveře jsem nechal rozvalené dokořán. Vzal jsem hrst granulí a zapil je vodou z vodovodu. Pak jsem si sednul spátky na pohovku a čekal jsem. Teď už bylo všechno jedno. Začal jsem přemýšlet o tom co jsem v životě dosáhl a najednou, jako mávnutím kouzelné hůlky ztratil. Najendou se vchodové dveře zavřeli a chodbou se začali rozléhat kroky. Takové pomalé, šoupavé, rozvážné kroky. Ztuhnul jsem. To nebyla policie, ani Blanka. Tak kdo to sakra? Najednou ve dveřích obýváku stála stará, seschlá stařenka s francouzskou berlí v ruce. ,,Děje se něco chlapče?" zaskřehotala stařeckým hlasem, který v sobě měl něco podivně uklidňujícího. Rozhodl jsem se, že nemá cenu se nikterak přetvařovat. Vypověděl jsem ve zkratce babičce, co se stalo za posledních několik hodin. Sedla si do křesla naproti mě a se zájmem poslouchala. Jestli to s ní něco udělalo, nedala vůbec najevo, jen občas pokývala hlavou.

I když jsem dokončil svůj příběh a vypověděl jsem jí, jak jsem se rozhodl odejít z tohohle světa, nehnula ani brvou. Prostě jen seděla a dívala se na mě. Pak začala mluvit opět tím uklidňujícím hlasem. ,,A ty už nemáš důvod dál žít?" Nejdříve mě ta otázka vyvedla z míry. Pak jsem ale klidně odpověděl. ,,Ne nemám. Nemám už nic a nikoho. Zavřou mě a dluhy budu splácet do smrti. Navíc do té doby mě budou tak deset let ve vězení používat místo děvky." ,,Ale vždyť ty jsi to neudělal, ne?" Začla babička. ,,No ne, ale všichni jsou přesvědčeni, že jsem to byl já." Konejšivě se na mě usmála. ,,No, ale přece stále máš dost peněz na dobrého právníka a ten by tě z toho vysekal ne?" Zamyslel jsem se. Možná jsem neměl být s tou sebevraždou tak ukvapený. Pak jsem ale mluvil dál. ,,No, ale co moje Blanka, můj anděl? Ta mi dodávala sílu, bez ní jsem ztracený. A ani kamaráda už nemám." Stařenka měla hned odpověď. ,,Ale to už se tak někdy stane, že žena odejde. A jestli se nevrátí, tak stále je přece spoustu hezkých dívek, které chodí po světě. A možná žádná nebude taková jako Blanka, ale přesto každá bude lepší, když tě tahle podvedla. A kamaráda jsi ztratil jen jednoho. Ale máš jich více, ne?" Zarazil jsem se. Možná má v něčemu pravdu i když překonat ztrátu mé milované bylo horší, než kdyby mě zavřeli nadoživotí. ,,No, ale někdy mám pocit, že někteří kamarádi jsou tu jen abych jim mohl půjčit peníze." Babička se nepozastavila ani nad tímhle. ,,No, ale co Pavel, ten má více peněz než ty a drží s tebou vždycky, ať se stane cokoliv." Vůbec jsem se nepozastavil nad tím, odkud ví, kdo je můj dobrý kamarád a jak se jmenuje. Už jsem neměl žádné argumenty. Ale ona pokračovala dál. ,,No vidíš. A navíc máš stále proč žít. Vždycky tě bavilo malovat ne?" Podívala se okolo na obrazy, které byli z velké části mým dílem. Stále mě nenapadlo, odkud ví, že rád maluju. ,,Mohl bys přece malovat a zlepšovat se v tom. A když už nic jiného, máš přece důvod. Máš povinost ke svým rodičům. Kdo se o ně postará, až budou staří?" To byla další pravda. Byl jsem jedináček a nebyl nikdo, kdo by se o ně ve stáří postaral.

A pak i mě samotného napadlo spousta důvodů proč žít dál. Chtěl jsem sáhnout rukou do kapsy pro mobil, ale ruka byla jako z olova. Nechtěla se hnout. ,,Co se to sakra děje?" Stařenka se usmála. ,,Á, vidím, že jed už začal působit." Klid, který čišel z jejího hlasu byl v tu ránu pryč. ,,Co?" Vykoktal jsem ze sebe. Ani pusa mě už moc neposlouchala. ,,Tak pojď, půjdeme." Teď už jsem nerozumněl ničemu. ,,Vždyť se nemůžu ani hnout." Začala se smát. ,,Ty to pořád nechápeš. Ty teď umíráš a já si tě vezmu. A ty se mnou půjdeš." Zdálo se, jako by vyrostla a pleť se jí zpevnila. ,,Cože?" Z úst mi začala kapat krev. Babička se postavila. Najednou už to však nebyla ona křehká stařenka. Stala se z ní vysoká, dlouhonohá blondýnka. Přes sebe měla přehozený černý plášť. ,,Tak pojď, už je čas." Co jsem to jen provedl? ,,Já jsem smrt a vše jsem na tebe nahrála. Policisté, telefon, všechno byli halucinace. Sekretářka tě viděla, jak sis říkal něco pro sebe, pak ses zvedl a vyskočil jsi z okna. Do telefonu už jsi mluvil dávno po tom, co ten chlap zavěsil." Krev se mi tekla z pusy čím dál více. Pomalu mě opuštělo vědomí. ,,Tenhle list jsem napsala sama." A zamávala mi před očima listem, kde mi Blanka sdělovala, že se se mnou rozvádí. ,,A počítej s tím, že si pak přijdu i pro ni a pro to dítě, které čeká." Poslendí myšlenka, která mi proběhla hlavou byla: Blaničko, odpusť mi.

Když se vrátila z práce, našla svého manžela otráveného jedem na krysy. souldní patolog prohlásil jako příčinu sebevraždu předávkováním se jedem na krysy. Nevěřila tomu. Neměl proč se zabít.
 

DeletedUser

Guest
dvě slova-> thumbs up!

fakt skvělý, krásně se to čte a je to nápaditý :)
 

DeletedUser

Guest
Ehm, přepadla mě taková zvláštní nálada a rozhodl jsem se sepsat toto cosi, zvláštního. Je to tak trošku navázáno na jedno dílko tady, jmenovalo se to ,,jací jsme". Tak tedy s chutí do toho. Kdo ten blábol přečte až do konce, má u mě pusu.

Když jsme se narodili, nevěděli jsme, co je dobrý a co špatný, jak se chovat. Hráli jsme si, všechno bylo v pohodě. Jenže najednou nás doba vrhla do toho víru, kterému se říká život a co s tím dělat? A tak jsme se začali protloukat, jak to šlo. Jenže ono to kolikrát šlo dost málo. Žijeme v ,,moderní době." Mnohým je asi jasné, proč jsem dal její název do uvozovek. Je to rychlá doba a my jsme na ni patřičně hrdí. Ale máme vůbec na co? Jak to vlastně žijeme? Snažíme se pořád zrychlit a přesto nám to nějak nejde. Máme počítače, všechno by nám mělo urychlovat práci. Jenže v práci trávíme víc a víc času. A naše blízké, na které nemáme čas, zahrneme místo láskou raději penězi a místo aby jsme jim věnovali čas jim dáme dárky. A tak jsou děti, které svého tátu vidí párkrát týdně, ale mají nejdražší počítač ze třídy a na něm nejnovější hry. Ale stačí to? Matku neoznačí jinak, než ,,ta stará kráva," když je přestanou hračky bavit vyrazí ven, mezi dealery drog, pouliční zloděje, bezdomovce a ožraly. Co naplat, že jim to rodiče zakazují. Otec je daleko a nestihl dětem vštípit morální zásady. A matka kolikrát nestačí na uhlídání dětí. A později už ani o hlídání nejde. Jde právě o ty morální zásady. Třeba to není váš případ, ale přesto je takových případů až moc. A otec nemusí být jen hodně zaměstnaný. Prostě se rodičům nechce o děti se starat. Číst jim, mluvit s nimi, vysvětlovat jim pojmy jako morálka, čest a další. Prostě nemají čas. Raději děti posadí k počítači, kde děti jistě rychle objeví facebook a sežerou všechno, co se na něm dá najít. O tom nakolik jsou tam věci pravdivé, si jistě každý udělal obrázek sám. A abych nebyl nespravedlivý, není to jen na onom slavném FB, ale i na dalších a dalších stránkách. A rodiče nemají vůli aspoň tedy dítěti vysvětlit, že to na co narazilo, je kec. Mladá generace zbaští všechno. A tak dříve vtipy o tom, že děti si myslí, že krávy jsou fialové, začínají nabývat na reálnosti a vážnosti. Jedna konverzace za všechny: ,,Zabíjet zvířata je zlé." Odvětil jsem: ,,a ty nejíš maso?" Načež se mi dostalo šokující odpovědi: ,,No, ale my to maso kupujeme ze supermarketu." Byla to debata s asi desetiletým dítětem. A tak děti neví, že zvířata se zabíjí na jatkách a že krávy smrdí a neví, v jakém prostředí se chovají slepice pro vajíčka. A to jen proto, že rodiče jim to prostě nemají čas nebo chuť vysvětlit. Nebo to děti prostě nezajímá. Je jim to jedno. I když by rodiče měli chuť, dětem to jde jedním uchem tam a druhým ven. A rodič se bohužel většinou smíří s tím, že je na to zatím moc malé. A tak se veškerá debata s dítětem během dne smrskne na pár vět, když přijde ze školy, obsahujících zhruba toto: ,,Tak co bylo ve škole?" ,,Nic." Pak dítě zapne počítač, nebo vyrazí ven. A pozor. Toto, co popisuji jsou zlaté děti. Zlaté a chytré. Ptáte se chytré proti komu? No chytré proti jejich potomkům.

A když jdeme dál. Jak by dítě vypadalo, kdyby nemělo značkovou mikinu, jeansy aspoň od kenvelo a tenisky od pumy. To by přece nemohlo vyjít ani na ulici. A tak se ze všech lidí stávají jen schránky, prázdné schránky oblečené do značek. Uvnitř takového člověka je nic, prázdná duše. Jde jen o pozlátko. O nejdražší kabelky, botičky. A netýká se to jen dětí. Ruku na srdce, dámy. Která z vás raději investuje do nějaké filozofické knihy, než do nového kožichu, nebo do nových bot? A pánové jsou na tom jistě stejně. Hlavně, že máme rychlá auta, nejdražší hodinky a sako od Versaceho (nebo jak se onen obchod píše). Ale nějaká morálka, nebo všeobecný rozhled? K čemu by to bylo, že.

Ale napadlo vás někdy zpomalit? Prostě zastavit a zauvažovat. Popřemýšlet o tom co se děje. Zkusit jednou nesežrat vše, co nám cpou média, zkuste o tom přemýšlet. Osobně bývám oblečen v jeansech od Vietnamských obchodníků a zbytek nebývá většinou o moc lepší. A co, vadí to snad? Musel bych se velmi zasmát tomu, kdo by mě chtěl pro to odsuzovat. Hlavně, že žijeme rychle, ale přesto máme méně a méně času. Jak je to možné?

Protože lidi, až jednou budeme ležet na tý smrtelný posteli a koukneme se zpátky, co uvidíme? A jestli je nějaký nebe, nebo peklo a naše duše tam poputuje, co si budeme moct o tom našem životě říct? Co jsme vlastně dokázali? Dokázali jsme vůbec něco, nebo jsme se jen hnali za pozlátkem? Vychovali jsme svoje děti tak, abychom se za to nemuseli stydět? Kolik lidí bude moci nakonec říct: ,,ŽIL JSEM?" A kolik bude moci říct jenom: ,,přežíval jsem?" A jestli si teď myslíte, že vážně žijete, zkuste se opravdu zastavit. Opravdu se zastavit a říct to sám sobě do očí. Popřemýšlet o tom a ne jen to přejít a odkývat to, aniž bychom nad tím uvažovali, jako spoustu věcí v životě. Protože v dnešní rychlé době dojdeme dál, ale co z té cesty máme?

Zkuste si odpovědět sám sobě do očí.
 

DeletedUser

Guest
Ach přetvářka vládne světem,
dokonce i celým grepem.
A tak Sádlo za ženu se převléká,
myslí, že jako buchta bude za lepšího člověka.
Hlavní zase šaškem je,
na třech židlích pendluje.
Fora tři však nestíhá,
jak laň mezi nimi pobíhá.
Oříšek zas hrdinou je řeckým,
do paty však může být strefen leckým.

Ehm, taková splácanina ... výplod choré puberťákovi mysly.
 
Nahoru